USA kvůli Iráku vysílají do Perského zálivu letadlovou loď | e15.cz

USA kvůli Iráku vysílají do Perského zálivu letadlovou loď

Americká letadlová loď USS George H.W. Bush
Americká letadlová loď USS George H.W. Bush
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký ministr obrany Chuck Hagel nařídil vyslat do Perského zálivu letadlovou loď. Má tam být pro případ, že bude nutné zahájit vojenskou operaci v Iráku, kde islámští radikálové v uplynulém týdnu obsadili některá města a ohrožují metropoli Bagdád.

Hagel nařídil vyslat letadlovou loď USS George H.W. Bush, aby vedení státu mělo více možností na ochranu amerických občanů a zájmů v Iráku. Loď již odplouvá ze severu Arabského moře a doprovodí ji bojová plavidla USS Philippine Sea a USS Truxtun, která jsou vybavena řízenými střelami. Lodě mají doplout do Perského zálivu ještě dnes.

Prezident Barack Obama v pátek řekl, že Spojené státy v reakci na postup radikálů ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) své vojáky do Iráku nevyšlou. Radikálové v posledních dnech dobyli značnou část území Iráku.

„Nemůžeme vaši práci udělat za vás,“ řekl na adresu irácké armády, která postup rebelů není zatím schopna zastavit. Spojené státy jsou ale podle Obamy připraveny pomoci, jakákoli americká akce prý ale musí být přesná a cílená.

Premiér Málikí vyzval Iráčany k jednotě v boji proti radikálům
Irácký premiér Núrí Málikí v televizním projevu vyzval irácké obyvatelstvo, aby se pevně sjednotilo v boji proti skupině islamistických radikálů ze skupiny ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě). Premiér řekl, že nesmí dojít k rozštěpení mezi sunnity a šíity - „dětmi téže víry“ - a slíbil, že sunnitští extremisté z ISIL budou poraženi. Vzbouřenci ale zatím dál chystali útok na Bagdád a zabili nejméně dalších devět příslušníků vládních sil.
„My jsme statečnější,“ řekl Málikí armádním důstojníkům ve městě Sámarra, kam v pátek odjel na bezpečnostní schůzku. ISIL už na Sámarru tento týden zaútočila a město obsadila, v pátek ho ale irácká armáda zase osvobodila. Sámarra leží 110 kilometrů severně od Bagdádu a je v ní mauzoleum dvou šíitských imámů. Právě po útoku na tuto šíitskou svatyni v roce 2006 začaly tvrdé boje iráckých sunnitů proti šíitům, které trvaly dva roky.

Představitelé Obamovy administrativy uvedli, že prezident zvažuje mimo jiné nálety bezpilotních, ale i pilotovaných strojů. Další možnost americké pomoci by spočívala ve výzvědné a sledovací činnosti, výcviku vojáků či poskytnutí dodatečných finančních injekcí k nákupu vojenské techniky.

Obama zdůraznil, že za bezpečnost Iráku zodpovídají tamní představitelé. Američtí vojáci se ze země po více než osmiletém válečném tažení stáhli v roce 2011.

Postup bojovníků ISIL, který některá média označují za bleskový, vyvolal obavy z rozpadu Iráku na sunnitskou, šíitskou a kurdskou část.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery