USA nevyšel test bezpilotního letounu plánovaného pro bleskové údery | E15.cz

USA nevyšel test bezpilotního letounu plánovaného pro bleskové údery

Falcon HTV-2
Falcon HTV-2
• 
ZDROJ: Wikimedia

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká armáda pracuje na vývoji bezpilotního nadzvukového kluzáku, který by měl po oddělení od nosné rakety létat rychlostí až 21 tisíc kilometrů v hodině, tedy zhruba dvacetinásobkem rychlosti zvuku. Letoun by tak mohl během hodiny dosáhnout jakéhokoli místa na světě. Podle dřívějších zpráv by mohl sloužit k bleskovým úderům, když by nesl velkou konvenční nálož. Jeho druhý testovací let ale znovu skončil neúspěšně.

Letoun označovaný jako Falcon HTV-2 vynesla do horních vrstev atmosféry raketa Minotaur 4. Kluzák se od ní úspěšně oddělil, vzápětí se ale spojení mezi ním a řídícím střediskem přerušilo. Podle agentury AP není jasné, jestli se kluzáku před přerušením kontaktu podařilo splnit alespoň nějaké ze stanovených úkolů.

Současný zkušební let byl už druhým testem této technologie. Poprvé armáda letoun vypustila v dubnu 2010. Získala tehdy záznam z devíti minut letu, z toho 139 vteřin kluzák dosahoval požadované rychlosti kolem dvacetinásobku rychlosti zvuku. Poté letoun ohlásil neočekávanou chybu a zřítil se do moře.

Animace jednotlivých fází letu HTV-2

HTV-2 musí vydržet extrémní teploty

Letoun HTV-2 tvarem připomíná hrot kopí. Při obrovské rychlosti musí vydržet obrovské zahřátí, které překračuje 2000 stupňů Celsia.

„Víme, jak vynést letoun do horních vrstev atmosféry, ale nevíme jak udržet potřebnou kontrolu během aerodynamické fáze letu. Je to obtížné, ale věřím, že najdeme řešení,“ uvedla agentura Darpa, výzkumná součást amerického ministerstva obrany.

Letoun byl sice průběžně testován přes počítačové modely a v aerodynamických tunelech, v laboratorních podmínkách je ale možné simulovat let pouze do maximální rychlosti patnáctkrát větší než zvuk. Proto jediná možnost, jak vlastnosti letounu pilovat, je ostrá zkouška v atmosféře.

Falcon HTV-2 Autor: Darpa

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.