USA podle ruských diplomatů zacházejí s Butem jako s teroristou

Bývalý vojenský tlumočník But, který si vysloužil přezdívku „obchodník se smrtí“, se podle amerických vyšetřovatelů od 90. let minulého století podílel na pašování zbraní, které dodával do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízkém východě. Zadržen byl v roce 2008 v Thajsku, když padl do pasti zosnované americkými agenty. Rusko proti jeho vydání z Thajska do USA i proti jeho zatčení a odsouzení důrazně protestovalo.
Podle ruských diplomatů byl nedávno But uvržen do samotky a jeho komunikace s okolím byla omezena. Má prý právo jen na jeden telefonát týdně a dvě osobní setkání s rodinou měsíčně. Kvůli špatné stravě výrazně zhubnul a stěžuje si na bolesti zubů. K dispozici má televizor, který ale podle agentury ITAR-TASS vysílá jen „americkou propagandu“. Podle ruských diplomatů je nicméně But „nezlomen a trvá na své nevině“.
V Rusku i v USA se od okamžiku Butova odsouzení spekuluje o jeho vydání do Ruska či o výměně za americké špiony zadržované v Rusku. Butovi američtí obhájci spoléhají na to, že spíše než s využitím právních prostředků dosáhnou Butova vydání politickou dohodou mezi Ruskem a USA.
Pokud by k dohodě o Butovu vydání či výměně nedošlo, měl by podle odhadu amerických médií ruský podnikatel strávit ve vězení 18 let s přihlédnutím k dosavadní délce vazby v New Yorku a v Thajsku a s ohledem na to, že by mu měl být trest zkrácen za dobré chování.