USA předhodnotí situaci v Afghánistánu, možná se budou stahovat pomaleji
Za nový „jmenovatel“ nového amerického přístupu je podle Cartera přesvědčení, že jednotná afghánská vláda otevřela možnosti rozvoje nejen v politické oblasti, ale i v otázkách bezpečnosti. Někdejší afghánský prezident Hamíd Karzáí v minulosti Spojené státy opakovaně kritizoval, jeho nástupce Ghání a premiér Abdulláh Abdulláh ale přislíbili lepší spolupráci s Washingtonem, která by měla přispět ke stabilizaci země.
Ghání se v březnu chystá navštívit USA, kde by měl s Obamou jednat o další budoucnosti amerických vojsk v zemi.
Ash Carter: U.S. considering slowing exit from Afghanistan #militaryhttp://t.co/1JKpPeB5hlpic.twitter.com/GnIkuQ4zBT
— WW3 BREAKING NEWS (@WW3breakingnews) February 21, 2015
Afghánské bezpečnostní síly se značně zlepšily, ale země se stále potýká s povstaleckou válkou 13 let poté, co invaze vedená Spojenými státy svrhla vládu radikálního hnutí Taliban.
Mnoho Afghánců se obává, že Obama riskuje návrat násilností v iráckém stylu, když chce letos snížit zbylý počet asi 10 tisíc amerických vojáků na polovinu, a úplně ukončit vojenskou misi do konce roku 2016.
Hlavní mise skončila v prosinci
Americké síly ukončily svou hlavní bojovou misi loni v prosinci. V malém počtu ale vojáci v zemi zůstali, aby dál pomáhali ve výcviku Afghánců a prováděli protiteroristické údery proti extremistickým skupinám.
Za Obamovy vlády je Carter už čtvrtým ministrem obrany; působil už jako „číslo dvě“ v hierarchii Pentagonu a je pokládán za technokrata, nepříliš ostříleného na mezinárodní scéně.