Útoky v Bruselu představují odvetu za zatčení Abdeslama, míní analytici

údajný komplic teroristů, bruselský rodák Salah Abdeslam

údajný komplic teroristů, bruselský rodák Salah Abdeslam Zdroj: ctk/AP

Dva podezřelí teroristé, kteří se podle belgické policie spolupodíleli na listopadových teroristických útocích v Paříži, budou pravděpodobně v centru zájmu vyšetřovatelů po dnešních třech explozích na letišti a v metru v Bruselu. Jedná se o 30letého belgického občana marockého původu Mohameda Abriniho a 24letého Syřana Najima Laachraouiho. Ti jsou stále na útěku i po pátečním zadržení klíčového podezřelého Salaha Abdeslama v Bruselu, připomíná server The Daily Telegraph.

Podle jedné z teorií mohli Abrini a Laachraoui podniknout dnešní atentáty, protože předpokládali, že při výslechu Abdeslama by mohli policisté získat informace o místě jejich pobytu. Další z teorií hovoří o tom, že dnešní útoky mohly být odplatou za Abdeslamovo zatčení a také důkazem, že Abdeslamova teroristická síť v Belgii stále funguje.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders v neděli uvedl, že Abdeslam vyšetřovatelům řekl, že plánoval v Bruselu nové útoky. „Měl v úmyslu zahájit něco nového v Bruselu, protože jsme našli spoustu zbraní a odhalili jsme novou teroristickou síť soustředěnou kolem něj,“ řekl Reynders. Součástí této sítě mohli být právě Abrini a Laachraoui.

Laachraoui údajně odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a vrátil se do Evropy pod falešným jménem Soufiane Kayal, které použil v září, když cestoval s Abdeslamem do Maďarska.

Policie již dříve potvrdila, že Laachraouiho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži. Stopy jeho DNA byly pak odhaleny při pátrání v belgickém městě Auvelais a v bruselské čtvrti Schaerbeek.

Belgičan marockého původu Abrini byl Abdeslamovým kamarádem od dětství - jejich rodiny byly sousedy v bruselské čtvrti Molenbeek - a byl s ním spatřen krátce před atentáty ze 13. listopadu 2015. Byl natočen na kameru u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který byl o dva dny později použit teroristy při masakru, který nepřežilo 130 lidí. U benzinové pumpy si společně s Abdeslamem kupovali pití.

Role Abriniho při pařížských útocích je stále nejasná; jeho příbuzní tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Sám od atentátů v Paříži nebyl spatřen. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice akcí.

Abrini, který se učil na svářeče, se údajně zapletl do činnosti radikálních kruhů v 18 letech. Policisté ho mají na záznamu kvůli drogovým přestupkům a drobným zločinům. V roce 2014 jeho mladší bratr padl ve věku 20 let v Sýrii, když bojoval v ozbrojené islamistické skupině vedené Abdelhamidem Abaaoudem, který byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů a který zahynul loni 18. listopadu při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.