Útoky v Gaze zabily přes sto Palestinců, zasáhly i dům vůdce Hamasu | E15.cz

Útoky v Gaze zabily přes sto Palestinců, zasáhly i dům vůdce Hamasu

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při dnešních izraelských útocích v palestinském Pásmu Gazy zahynulo již více než 100 lidí, oznámilo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Noční nálety byly údajně jedním z nejrozsáhlejších bombardování během konfliktu trvajícího již tři týdny, uvedla BBC. Zasažena byla i jediná elektrárna v Pásmu Gazy, místní obyvatelé se tak ocitli zcela bez elektřiny.

Izraelská armáda zahájila po krátkém klidu zbraní v pondělí odpoledne další část pozemní a letecké operace v Pásmu Gazy. Mnoho Palestinců prý zahynulo při dvou nočních útocích: leteckém na město Rafáh na jihu regionu a dělostřeleckém na uprchlický tábor Búrajdž v centrální Gaze.

Počet mrtvých Palestinců tak již přesáhl 1200, zatímco na izraelské straně zemřelo 53 vojáků a tři civilisté, jedním z nich byl thajský dělník. Přes 182 tisíc Palestinců (desetina místní populace) musela kvůli bojům opustit své domovy a schovává se v 82 úkrytech provozovaných OSN.

Izraelci prý zasáhli i dům vůdce Hamasu

Podle úřadů v Gaze se terčem vzdušného útoku stal i dům jednoho z vůdců hnutí Hamas Ismáíla Haníji. Jeho syn poté na svém facebookovém profilu uvedl, že dům byl v době útoku prázdný. Izraelská armáda následně útok na Haníjův dům i kancelář potvrdila. Jak uvedla, šlo o velící střediska pro šíření terorismu. Při dalších útocích byly prý zasaženy čtyři mešity využívané jako sklady zbraní, jeden tunel a odpalovací zařízení pro rakety. Podle Palestinců se staly terčem i továrny, vládní budovy, mateřská škola a dvě školy. „Zboření domů nezlomí naši vůli, budeme pokračovat v našem odporu, dokud nezískáme svobodu,“ reagoval na útok Haníja, který byl citován na internetových stránkách hnutí Hamas.

Hamas, který od začátku konfliktu vypálil na izraelské cíle již 2600 raket, uvedl, že terčem nočního útoku se stalo i sídlo jeho televizní stanice Al-Aksá, která však bez ohledu na to pokračuje ve vysílání. Stejnojmenná rozhlasová stanice, jejíž budova byla rovněž poničena, se podle Reuters odmlčela.

Obyvatelé v Pásmu Gazy jsou bez elektřiny

Podle svědků Izraelci dnes zaútočili i na jedinou elektrárnu v Pásmu Gazy. Její palivová nádrž začala hořet a místní obyvatelé se ocitli zcela bez elektřiny. Před útokem měli obyvatelé Gazy elektrický proud jen asi tři hodiny denně, poznamenala agentura AP.

Počet obětí narostl i na straně izraelského vojska. Dosud poslední pětice izraelských vojáků - všichni ve věku 18 až 21 let - padla v pondělí během boje u jednoho z podzemních tunelů spojujících Pásmo a izraelským územím.

Právě zničením všech těchto tunelů, z nichž radikálové z hnutí Hamas podnikají útoky na území židovského státu, podmínil v pondělí premiér Benjamin Netanjahu konec operace v Pásmu. Ta podle něj může být ještě velmi dlouhá a náročná.

Operace izraelské armády
Izraelská armáda zahájila operaci Protective Edge (Ochranné ostří) namířenou proti Hamasu 8. července, dnes tedy probíhá již 22. dnem. Právě 22 dní trvala předchozí izraelská operace v Pásmu Gazy s názvem Cast Lead (Lité olovo) na přelomu roku 2008 a 2009. Tehdy přišlo o život na 1400 Palestinců, tři izraelští civilisté a 10 vojáků. Konflikt skončil 18. ledna 2009 příměřím.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.