V Anglii stávkují mladí lékaři, ochromili tím provoz nemocnic | E15.cz

V Anglii stávkují mladí lékaři, ochromili tím provoz nemocnic

Pracovnice britského zdravotnictví ve stávce
Pracovnice britského zdravotnictví ve stávce
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provoz nemocnic v Anglii dnes vážně narušila stávka mladých lékařů, kteří protestují proti finančním a pracovním podmínkám nových smluv. Desetitisíce doktorů začaly 24hodinový protest v devět hodin ráno. Jde o první takovou stávku lékařů od roku 1975.

Nemocnice musely odložit kolem čtyř tisíc plánovaných ošetření a chirurgických zákroků. Zrušily mnoha dalším pacientům schůzky, vyšetření a testy. Zároveň vyzvaly obyvatele, aby se snažili řešit případné menší zdravotní problémy s lékárnami. Stávka ale přímo nezasáhla naléhavou péči a pohotovost.

Sporné finanční a pracovní podmínky se týkají 55 tisíc doktorů před atestací, kteří tvoří třetinu mediků ve veřejném zdravotnictví. Odmítají nové finanční a pracovní podmínky a vyhrožují dalšími stávkami na konec měsíce a začátek února, pokud jim vláda nevyhoví.

Konzervativní premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že stávka vážně ohrozí zdraví pacientů, a vyzval lékařské odbory BMA, aby protest odvolaly.

Také Sdružení pacientů stávku odsoudilo a varovalo, že to bude mít vážný dopad na pacienty a jejich bezpečnost. Pacienti se podle sdružení stávají nevinnou obětí sporu mezi lékaři a vládou.

Podle průzkumu požadavky a stávky mladých lékařů podporují dvě třetiny obyvatel, pokud je plně zajištěna pohotovostní zdravotní služba

Představitelka veřejného zdravotnictví v Anglii NHS Anne Rainsberryová ujistila, že úřady přijaly opatření, aby se zajistila veškerá nezbytná péče a aby se případné mimořádné situace rychle vyřešily. Je podle ní i dohoda s BMA, že například při hromadné havárii se místní lékaři vrátí rychle do práce.

Podle průzkumu požadavky a stávky mladých lékařů podporují dvě třetiny obyvatel, pokud je plně zajištěna pohotovostní zdravotní služba. Bez zajištění pohotovosti podpora klesá na 44 procent. Jasně se proti stávce za všech okolností vyjádřilo jen 16 procent respondentů.

Mladí lékaři chtěli stávkovat už před Vánocemi, ale dali prostor dalším jednáním o sporu, který se týká platů a dalších pracovních podmínek. V pondělí ovšem odborový svaz BMA konstatoval, že vyjednávání ztroskotalo.

Lékaři v Británii stávkují kvůli příjmům jen zřídka. Naposledy se podobný protest mladých lékařů konal v roce 1975, kdy protestující usilovali o proplácení přesčasů.

S lékařem v kapse

Milan Kubek: Ve zdravotnictví se nekrade víc než jinde

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video