V Doněcku hlasovalo pro samostatnost téměř 90 procent lidí | E15.cz

V Doněcku hlasovalo pro samostatnost téměř 90 procent lidí

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro samostatnost Doněcké oblasti se v dnešním separatistickém referendu vyslovilo přes 89 procent lidí. Podle agentur AFP a DPA to oznámil předseda místní volební komise. Účast voličů dosáhla téměř 75 procent. Separatisté chtějí po oznámení výsledků vytvořit vlastní státní orgány. Vláda v Kyjevě i západní země považují hlasování za nelegální. Hlasování na mnoha místech provázel zmatek a boje mezi rebely a vládou.

Doněčtí obyvatelé odpovídali na otázku „Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?“ Podle šéfa komise Romana Ljagina zvolilo možnost „ano“ 89,07 procenta lidí, zatímco pro „ne“ se rozhodlo 10,19 procenta. Volební účast podle něj dosáhla 74,87 procenta. Organizátoři referenda v Doněcku ale již dříve oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí k urnám přijde.

Organizátoři druhého referenda v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý.

Dnešní hlasování doprovázely ozbrojené střety, chaotická organizace a neregulérnosti. Během střelby ve městě Krasnoarmejsk u Doněcka zemřel podle agentury Reuters nejméně jeden člověk.

Není jasné, pro co se hlasuje

Obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou měli možnost hlasovat o tom, zda jsou pro samostatnost „lidových republik“, které v obou regionech jednostranně vyhlásili vůdci radikálních vzbouřenců. Otázka pro doněcké voliče podle agentury ITAR-TASS zní: „Podporujete nezávislost Doněcké lidové republiky?“ Naproti tomu luhanští odpovídají na otázku: „Podporujete státní samostatnost Luhanské lidové republiky?“ Zaškrnout mohou buď „ano“, nebo „ne“.

Zatím není zcela jasné, zda výsledek referenda povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace či dokonce k připojení Doněcké oblasti k Rusku. Zmatení dokládají i výpovědi jednolivých hlasujících. Zatímco inženýr Sergej řekl agentuře Reuters, že „Ano“ v referendu pro něj znamená odtržení Doněcké oblasti od zbytku Ukrajiny, Irina stojící ve stejné frontě voličů si myslí, že zaškrtnutím tohoto políčka na hlasovacím lístku podpoří větší autonomii oblasti v rámci Ukrajiny.

Hlasování na řadě míst provázely různě závažné problémy. Chaotickou organizaci plebiscitu podle agentury AP dobře ilustruje volební den v malé obci Spartak na severu od Doněcka, kde sice dorazili voliči již na ranní otevření střediska, na hlasování však museli přes tři hodiny čekat, neboť organizátoři zapomněli místnost vybavit urnou a museli ji narychlo shánět. Podobné trable řešili podle serveru BBC i v části Mariupolu, kde zase chyběla možnost zaškrtnout jednu z možností v soukromí za plentou a lidé volili před zraky komisařů.

Některá města se také potýkala s nedostatkem hlasovacích míst. Podle Reuters bylo například v Mariupolu jen osm středisek pro půl milionu osob oprávněných hlasovat a fronty čekajících lidí dosahovalyí několik stovek metrů.

Hlasovat mohl kdokoli

Hlasování provázela řada podezření z volebních podvodů. Na předměstí Mariupolu například zadrželi kyjevští vojáci muže s údajně falešnými volebními lístky, na nichž byla zaškrtnuta odpověď „ano“. Odmítli jej však předat místní policii z obav, že je spjata se separatisty, a místo toho vyčkali až na příjezd státních policistů.

Zpravodaj ukrajinské agentury Ukrinform zaznamenal, že ve volebních střediscích Doněcké oblasti nechávali hlasovat každého, kdo přišel, i když nebyl místním občanem a nebyl na řádném seznamu voličů. Podobně jako tomu bylo dříve na Krymu k tomu využívali takzvané doplňovací seznamy. V jednom středisku prý potvrdili, že už v poledne měli na takovém seznamu zapsáno tisíc jmen.

V Luhanské oblasti prý zase bylo možné hlasovat i za jiného člověka. Podle reportéra zpravodajského serveru 0642.ua bylo možné najednou odevzdat hlasy za dvě osoby. Zejména v případě, že někdo nemohl do střediska přijít. Stačilo prý předložit osobní doklad zastupovaného voliče.

Muž v kozácké uniformě hlídá volební místnost ve Slavjansku Autor: ctk/ap
Muž v kozácké uniformě hlídá volební místnost ve Slavjansku

Řada lidí se netajila tím, že referendum, které vláda v Kyjevě označila za nelegální, je nechává chladnými. „Nikde o tomhle referendu nebyly zmínky, ani o tom, kdy a kde se koná. Každopádně není platné, tak nemá cenu se ho účastnit,“ řekla AP 25letá zdravotnice Darja, zatímco venčila svého psa.

Ole Hansen: V ukrajinském konfliktu ropné zbraně nikdo nevytasí

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video