V Hongkongu protestovaly rodiny proti používání slzného plynu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

V Hongkongu panuje před nedělními volbami napjatý klid

ČTK

Desítky rodin i s malými dětmi během soboty protestovaly v ulicích Hongkongu proti tomu, jak se místní úřady vypořádávají s prodemokratickými protesty. Lidé dávali najevo odpor proti používání slzného plynu při potlačování demonstrací, napsala agentura AP. Ve městě, které se v neděli chystá na místní volby, podle agentury Reuters panuje napjatý klid.

Policie od začátku protestů letos v červnu nasazuje slzný plyn na frekventovaných místech, i těch v blízkosti škol. Úřady ho nyní nakupují v pevninské Číně a mezi lidmi v Hongkongu se stále více šíří obavy z působení chemikálií, které plyn může obsahovat, včetně karcinogenního dioxinu.

Hongkongská vláda tento týden uvedla, že neexistují žádné důkazy o nebezpečnosti plynu pro lidské zdraví nebo životní prostředí, a odmítla zveřejnit jeho složení. „Snaží se vláda něco skrývat? Když policie bezohledně používá slzný plyn, jak se máme chránit, a pokud jsme mu vystaveni, i očistit?“ ptala se jedna z účastnic dnešního protestu, která na něj přivedla pětiletou dceru. Více starostí jí ale dělá dlouhodobý dopad na zdraví dětí. Jiná žena, která se svou šestiletou dcerou bydlí v oblasti, která je častým dějištěm protestů, tvrdí, že se jim oběma v posledních týdnech zhoršily problémy s dutinami.

Home Credit si rozmyslel vstup na hongkongskou burzu. Úpis akcií měl vynést miliardu dolarů

Jistý novinář, který o demonstracích informuje, vypověděl, že má kožní problémy vyvolané působením toxinů, včetně dioxinu.

Na polytechnické univerzitě, která byla tento týden dějištěm prudkých střetů, zůstává už jen hrstka demonstrantů. Někteří se odmítají vzdát, jiní se v prostorách vysoké školy ukryli ve strachu ze zatčení.

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí. V takto napjaté atmosféře zvláštní správní území Číny v neděli čekají místní volby, k nimž se přihlásilo rekordních 4,1 milionu voličů z celkových 7,4 milionu hongkongských obyvatel.

OBRAZEM: Neklid v Hongkongu sílí. Boje o technickou univerzitu přinesly mimořádné drama

Volební místnosti bude poprvé hlídat pořádková policie a do služby bylo povoláno téměř všech 31 tisíc příslušníků policejního sboru, uvedla místní média. Agentura Reuters napsala, že v kasárnách čínské armády, která sousedí s polytechnikou, cvičili vojáci s výstrojí používanou při střetech s výtržníky. Čínští vojáci se doposud na potírání demonstrací nepodíleli, jejich současné cvičení je však znakem toho, že jsou v pohotovosti.

Úřady v Hongkongu zatkly nebo se chystají zatknout sedm prodemokratických zákonodárců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!