V Minsku se jednalo o ukrajinské krizi. Těžké rozhovory, shodli se účastníci | E15.cz

V Minsku se jednalo o ukrajinské krizi. Těžké rozhovory, shodli se účastníci

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko a jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Minsku se uskutečnilo další kolo mírových jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Podle zástupců separatistů citovaných agenturou AFP byly rozhovory velmi těžké. Datum další schůzky není zatím prý známo.

„Bylo to těžké předběžné setkání. Datum příští schůzky nebylo stanoveno,“ řekl emisar samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin po jednání, které trvalo více než pět hodin. Zástupce druhé samozvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo také popsal jednání jako „těžká“ a zdůraznil, že datum nového setkání „nebylo stanoveno“.

Schůzky takzvané kontaktní skupiny v běloruské metropoli se kromě proruských separatistů z východoukrajinského Donbasu účastnili zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Potvrzení dřívějších smluv

Jednání se měla zaměřit zejména na potvrzení předchozích úmluv o příměří a podle ukrajinského prezidenta by se mělo mluvit rovněž o stažení vojsk a těžké výzbroje od frontové linie a o brzkém osvobození všech zajatců.

Na konání rozhovorů, které měla pokračovat ještě v pátek, se tento týden v pondělí telefonicky domluvili prezidenti Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande a kancléřka Angela Merkelová. Média na místo konání schůzky nemají přístup, poznamenala agentura AP.

Výsledkem předchozího zářijového kola bylo příměří, která je ale často porušováno. Během tohoto „klidu zbraní“ zahynulo přes 1300 lidí. Podle údajů OSN si konflikt na východě Ukrajiny od dubna vyžádal více než 4700 obětí na životech.

Ukrajina krátce přerušila dodávky elektřiny na Krym
Ukrajina krátce přerušila dodávky elektřiny na Krym, který v březnu anektovalo Rusko. Ukrajinské ministerstvo energetiky podle agentury Reuters oznámilo, že důvodem bylo to, že Krym nedodržoval odběrové limity. Nyní prý již bylo zásobování elektřinou obnoveno. Sama Ukrajina se potýká s nedostatkem energie a Krymu kvůli tomu omezila dodávky.
Odstřižení od elektřiny přišlo krátce poté, co krymský premiér Sergej Aksjonov ohlásil dohodu mezi Kyjevem a Moskvou o tranzitu energie, která by z Ukrajiny měla proudit bez omezení. Nyní je poloostrov ve špičkách zcela odkázán na ukrajinské energetické zdroje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.