V Rusku padl trest pro estonského agenta. Za mřížemi má strávit 15 let | E15.cz

V Rusku padl trest pro estonského agenta. Za mřížemi má strávit 15 let

V Rusku padl trest pro estonského agenta. Za mřížemi má strávit 15 let
Estonský agent Eston Kohver u ruského soudu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

K 15 letům vězení a k peněžní pokutě odsoudil soud v ruském Pskově důstojníka estonské tajné služby Estona Kohvera, který byl obviněn ze špionáže a dalších tří trestných činů. Kohverovi, kterého podle estonských úřadů do Ruska unesli ruští agenti, hrozilo 20 let. Proti verdiktu protestoval Tallinn i Brusel, pobouřena je i česká diplomacie.

Estonec byl podle ruské žaloby loni 5. září dopaden na ruském území při výzvědné činnosti. Estonsko obvinění odmítá a tvrdí, že elitního agenta tajné služby KaPo, který pracoval na potírání pašeráctví, unesli ruští agenti. V pohraničí se Kohver měl setkat s ruským informátorem, hranici prý ale nepřekročil.

Ruská tajná služba FSB naopak tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 135 tisíc korun), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost. Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině.

Za zavřenými dveřmi

Trest si má Kohver podle dnešního verdiktu odpykat v ruském nápravném táboře a zaplatit má nadto pokutu ve výši 100 tisíc rublů (37 tisíc korun). Kromě špionáže byl Kohver odsouzen za nezákonné ozbrojování, pašování zbraní a opakované ilegální překročení ruských hranic. Soud se konal s vyloučením veřejnosti, novináře soudkyně Julija Ulanovová vpustila do soudní síně až na přečtení rozsudku.

Kohverův ruský advokát Jevgenij Aksjonov oznámil, že se Estonec proti rozsudku odvolá. Do soudní síně byli rovněž při čtení rozsudku vpuštěni zástupci estonské ambasády a mise Evropské unie v Moskvě.

Proti Kohverově odsouzení bezprostředně po vynesení rozsudku protestovala estonská i evropská diplomacie. Estonská ministryně zahraničí Marina Kaljurandová v prohlášení uvedla, že Rusko musí agenta KaPo propustit a dopravit ho bezpečně zpět do vlasti. „Estonsko vyvine mezinárodní tlak za Kohverovo osvobození, estonský občan neměl během procesu možnost využít náležité právní ochrany,“ uvedla ministryně.

Za hrubé porušení mezinárodního práva označil v Twitteru trest pro Kohvera i estonský premiér Taavi Roivas. Okamžité propuštění odsouzeného Estonce dnes po Rusku žádala i šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie vyzývá Rusko, aby jednalo v souladu se svými mezinárodními závazky, okamžitě Estona Kohvera propustilo a zajistilo jeho návrat domů,“ uvedla Mogheriniová.

Rozsudkem je pobouřeno i české ministerstvo zahraničí, které proces v Pskově považuje za vykonstruovaný. Ministerstvo v prohlášení „vyjadřuje rozhořčení nad výší uloženého trestu a požaduje, aby úřady Ruské federace zajistily okamžité propuštění Estona Kohvera a jeho bezpečný návrat do vlasti“.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!