Ve Francii to opět vře kvůli reformě trhu práce | E15.cz

Ve Francii to opět vře kvůli reformě trhu práce

Francie, protesty, nezaměstnanost, reforma
Francie, protesty, nezaměstnanost, reforma
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Napříč Francií vypukly protesty poté, co vláda protlačila kontroverzní reformu trhu práce. Reforma má rozhýbat zbytnělý pracovní trh, jehož fungování odrazuje firmy od najímání lidí, protože se jich v případě hospodářského nezdaru nemohou zbavit.

V noci na včerejšek francouzský prezident François Hollande povolil vládě použít speciální klauzuli v ústavě, aby kabinet mohl zákon schválit proti vůli parlamentu. Socialistická vláda uvedla, že reforma je nezbytná ke snížení vysoké nezaměstnanosti.

Změna má zaměstnavatelům usnadnit najímání a propouštění pracovníků. Odpůrci nového zákona se ale obávají, že dá zaměstnavatelům také možnost obejít práva zaměstnanců na řádný plat, pauzu a placené přesčasy. Lidé proto vyšli do ulic. V Nantes se protestující střetli s policií, v Paříži, Grenoblu a Montpellieru musely ozbrojené složky použít slzný plyn.

Debata by prý ohrozila kompromis

„Zákon by mohl být v parlamentu zablokován,“ hájil kontroverzní postup před poslanci po večerním mimořádném jednání v Elysejském paláci premiér Manuel Valls. „Reformu musíme prosadit a posunout zemi kupředu. Debatovat o tom v parlamentu by znamenalo ohrozit kompromis, který jsme vypracovali.“

Hollande se záměrem zpružnit pracovní trh čelí už měsíce tvrdému odporu odborářů, studentů i vlastní socialistické strany. To ukazuje, v jak slabé pozici se prezident jeden rok před prezidentskými volbami nachází. Důvěra veřejnosti v něj se propadla na úroveň jen lehce nad deseti procenty a Hollande je tak nejméně populárním prezidentem moderní francouzské historie. Snaha reformovat trh práce nechuť odborů a studentů v levicového prezidenta zkoncentrovala. Cítí se podvedeni jeho obratem k podpoře podnikání v polovině mandátu před rokem a půl. Zároveň však Hollande svým veletočem podporu korporátní sféry nezískal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.