Ve světě žije údajně skoro 36 milionů lidí v otroctví | E15.cz

Ve světě žije údajně skoro 36 milionů lidí v otroctví

pouta, otroctví
pouta, otroctví
• 
ZDROJ: Andre Karwath, wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhruba půl procenta světové populace (téměř 36 milionů lidí), žije v současnosti stále v otrockých podmínkách. Vyplývá to z nejnovějších údajů organizace na ochranu lidských práv Walk Free Foundation, která loni počet otroků odhadla na 30 milionů. Nárůst o 30 procent ale zdůvodňuje lepší metodologií průzkumu.

Téměř polovinou (17,5 milionu) se na tomto počtu podílí indický subkontinent, ve východní Asii s Čínou a Severní Koreou je otroků přes šest milionů. Následuje subsaharská Afrika s 5,6 milionu zotročených lidí, Rusko a bývalé sovětské republiky s 2,6 milionu.

Evropa má údajně 566200 otroků

Dále je Blízký východ se severní Afrikou, kde je zhruba 2,2 milionu lidí v otrockých podmínkách, a pak Amerika s 1,3 milionu lidí. Evropa má údajně 566200 otroků.

Studie vychází z definice moderního otroctví, která zahrnuje například nucené manuální práce, obchodování s lidmi či nucené sňatky. Walk Free Foundation definuje otroctví jako kontrolu nad lidmi, která jim upírá svobodu a využívá je k dosažení zisku či pro sexuální účely, a to obvykle pomocí násilí, nátlaku a podvodu.

Nejhůř je v Indii a Číně

Nejhorší je situace v Indii, kde je prý více než 14 milionů otroků. Na druhém místě je Čína s více než třemi miliony zotročených lidí. Následují Pákistán, Uzbekistán a na pátém místě Rusko. Mauritánie má znovu největší počet otroků v poměru k počtu obyvatel (čtyři procenta).

Nadaci Walk Free Foundation loni založil australský těžařský magnát Andrew Forrest. Její aktivity podporují například bývalá první dáma USA Hillary Clintonová, bývalý britský premiér Tony Blair nebo spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video