Vědci: Tání ledovců nabralo rekordní tempo, změny nelze zastavit | E15.cz

Vědci: Tání ledovců nabralo rekordní tempo, změny nelze zastavit

Největší evropský ledovec Aletschgletscher
Největší evropský ledovec Aletschgletscher
• 
ZDROJ: Igor Sperka, Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tání ledovců na celém světě od začátku 21. století zrychlilo na dosud nejvyšší úroveň a je navíc nezadržitelné. K tomuto závěru dospěla studie Světového střediska pro monitorování ledovců (WGMS) se sídlem na Curyšské univerzitě.

„Tloušťka ledu sledovaných ledovců se nyní každým rokem zmenšuje o půl až jeden metr. To je dvakrát až třikrát víc, než činil průměr ve dvacátém století,“ řekl Michael Zemp, autor studie, která vyšla v časopisu Journal of Glaciology. Ledovce v různých částech světa jsou prý natolik silně vyvedené z rovnováhy, že by led ztrácely i bez postupující změny klimatu.

Obzvláště postižená je například oblast Alp. Ledovec Aletschgletscher ve švýcarských Alpách podle Zempa již ustoupil o několik kilometrů a výrazně se zmenšil i ledovec Morteratschgletscher. Příkladem masivního úbytku ledu jsou i aljašské ledovce Gulkana a Lemon Creek.

Ústup ledovce: Aletschgletscher v letech 1979, 1991 a 2002 (zleva doprava)Autor: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Ústup ledovce: Aletschgletscher v letech 1979, 1991 a 2002 (zleva doprava)

Hlavní příčinou tání ledovců jsou stoupající teploty, uvádí Zemp. Ale nezmenšují se všechny ledovce, některé dokonce rostou. Tento jev je ovšem regionálně a časově omezený, konstatují autoři studie. Navíc tyto ledovce nedosáhly masy z období malé doby ledové mezi 16. a 19. stoletím.

Studie vychází z registru ledovců, který už více než sto let shromažďuje údaje z celého světa. K dispozici má nyní 47 tisíc informací o 2300 ledovcích a některá data pocházejí už ze 16. století. Informace se získávají pozorováním na zemi, ze vzduchu a také z vesmíru. Síť registru sahá do 36 zemí a pracují pro ni tisíce pozorovatelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video