Verdikt nad Savčenkovou má zaznít ve dnech 21. a 22. března

Naděžda Savčenková

Naděžda Savčenková Zdroj: ctk

Ruský soud vynese verdikt nad ukrajinskou důstojnicí Nadijou Savčenkovou při stání ve dnech 21. a 22. března. Potvrdil to soudce po závěrečném slově Ukrajinky, pro kterou obžaloba navrhla 23 let vězení za vraždu a překročení ruských hranic. Obhajoba, Kyjev a Západ žádají osvobození Savčenkové, odmítající jakoukoliv vinu. Kreml i pod hrozbou sankcí odmítl jakékoliv ústupky.

Soudci v Rusku nejprve ohlásí verdikt o vině, anebo nevině. Následuje až mnohahodinové čtení velice podrobného rozsudku. Nakonec zazní výše trestu.

Ukrajinská důstojnice je obžalovaná z vraždy, z pokusu o vraždu a z nezákonného překročení ruských hranic. Podle obžaloby v červnu 2014 navedla palbu ukrajinské armády na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům.

„Nepřiznávám se k vině ani neuznávám rozsudek ruského soudu. V případě odsouzení se neodvolám,“ řekla Savčenková podle agentury Interfax. Hodlá také pokračovat v hladovce i v odmítání tekutin, aby přiměla Rusko vrátit ji do vlasti, kde byla mezitím zvolena poslankyní. Před soudem, odehrávajícím se v ruském městečku Doněck nedaleko hranic s Ukrajinou, hovořila ukrajinsky. Režim Vladimira Putina označila za totalitní.

Nepřiznávám se k vině ani neuznávám rozsudek ruského soudu. V případě odsouzení se neodvolám

Poté, co soudce ohlásil datum vynesení rozsudku, Savčenková začala zpívat ukrajinskou hymnu. Přidali se i její přívrženci v sále - a vzápětí skončil on-line přenos ze soudu, poznamenala stanice BBC na svém webu. Připomněla, že Savčenková vyhlásila „suchou“ hladovku 3. března na protest proti protahování procesu. Savčenková podle ukrajinských médií také ukázala soudci vztyčený prostředníček, za což ji pokáral.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov následně podle agentury TASS v telefonickém rozhovoru svému ukrajinskému kolegovi Pavlu Klimkinovi řekl, že Rusko bylo ochotné umožnit ukrajinským lékařům přístup k Savčenkové. Její chování u soudu to prý ale znemožnilo.

Odklad verdiktu nad Savčenkovou je podle Kyjeva trestem smrti
Odklad rozsudku nad ukrajinskou letkyní Nadijou Savčenkovou se rovná záměrnému a vědomému vynesení trestu smrti. Uvedlo to v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na dnešní rozhodnutí ruského soudu. Ten chce rozsudek nad vězněnou Ukrajinkou, která drží hladovku, vynést 21. či 22. března.

Původně se očekávalo, že verdikt padne už dnes, kdy Savčenková před soudem v západoruském Doněcku přednesla závěrečnou řeč. Protože od poloviny minulého týdne drží hladovku, obávají se ukrajinské úřady, že se vyhlášení rozsudku nemusí dožít. Rusko dnes navíc odmítlo povolit delegaci ukrajinských lékařů, aby Savčenkovou ve vězení navštívili.

„Odklad rozsudku se rovná záměrné, vědomé a cynické popravě ženy, která se díky své nezlomné vůli a duchovní síle stala symbolem odporu proti ruské agresi,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí. „Vyzýváme mezinárodní společenství, aby pokračovalo v politickém a diplomatickém tlaku na Ruskou federaci a zachránilo Savčenkové život,“ praví se v dokumentu.

Zadržení dalších poslanců

Ruské úřady podle listu Ukrajinska pravda na moskevském letišti zadržely ukrajinské poslance, kteří letěli na proces se Savčenkovou, a propustily je až po odletu letadla. Deník připomněl, že USA a Evropská unie vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina k osvobození Savčenkové, existuje prý také výzva poslanců Evropského parlamentu uvalit na Putina a další hodnostáře kvůli Savčenkové sankce. List dodal, že podle údajů z minulého měsíce zůstává v nepřátelském zajetí ještě 134 Ukrajinců.

Rusko zatím nejednalo s Ukrajinou o výměně Savčenkové, protože až do vynesení rozsudku to „ani teoreticky, ani prakticky“ není možné, řekla dnes novinářům mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury Interfax-Ukrajina.

Již dříve se spekulovalo o možnosti, že Savčenková by mohla být vyměněna za ruské občany Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova. Ty ukrajinští vojáci zajali loni v květnu v přestřelce se separatisty na východě Ukrajiny a nyní jsou souzeni v Kyjevě jako teroristé. Podle Kyjeva jde o příslušníky ruských speciálních sil, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že z armády odešli.

Evropské země hodlají trestat Rusko sankcemi

Pět členských zemí Evropské unie - Británie, Litva, Polsko, Švédsko a Rumunsko - hodlá vyzvat k potrestání ruských představitelů unijními sankcemi, uvedl šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius. „Hodnostáři přímo zapletení do této vykonstruované kauzy musí nést důsledky,“ řekl ministr agentuře AFP. „Vidíme, že protesty, otevřené dopisy a prohlášení jsou bezvýsledné,“ dodal.

Kreml nicméně předem odmítl jakékoliv ústupky. „Nemůžeme akceptovat pokusy vměšovat se do soudních procesů, odehrávajících se v naší zemi v přísném souladu s ruskými zákony, k nimž proces se Savčenkovou bezpochyby patří. Jakékoliv zasahování je nepřípustné,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ohledně možných sankcí EU.

Proti soudu se Savčenkovou dnes v západoukrajinském městě Lvov protestovalo několik stovek lidí. Někteří maskovaní účastníci podle agentury AFP házeli na tamní ruský konzulát vajíčka a dýmovnice, zatímco poslanec Volodymyr Parasjuk strhl z plotu ruskou vlajku, kterou pak několik lidí zapálilo.