Výbuch v Ankaře si vyžádal nejméně 37 mrtvých, úřady viní Kurdy | E15.cz

Výbuch v Ankaře si vyžádal nejméně 37 mrtvých, úřady viní Kurdy

Výbuch v Ankaře si vyžádal nejméně 37 mrtvých, úřady viní Kurdy
Teroristický útok v Ankaře
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Počet obětí nedělního bombového útoku v Ankaře stoupl na 37, oznámil dnes na tiskové konferenci turecký ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu. Dalších sedm desítek zraněných lidí je podle něj stále v nemocnicích a stav 15 z nich je kritický. Ministr vnitra Efkan Ala uvedl, že explozi v centru metropole způsobil automobil naložený výbušninami. Úřady z činu podezřívají separatisty ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Podle nejmenovaného vládního činitele citovaného agenturou Reuters byla jednou z pachatelek mladá žena, která se k PKK připojila před třemi lety, a i druhý pachatel prý měl na stranu napojení. V souvislosti s útokem dnes turecká policie ve městě Şanliurfa poblíž syrských hranic zadržela čtyři osoby.

Mohutný výbuch otřásl čtvrtí Kizilay v neděli před 19:00 místního času (před 18:00 SEČ). Podle ministra Aly jedoucí auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo velké množství lidí.

Na místě o život přišlo 30 lidí, další čtyři podlehli svým zraněním během převozu do nemocnice. Do dnešního rána se pak počet obětí ještě o tři zvýšil.

Policie okamžitě zahájila intenzivní vyšetřování, konkrétních informací je ale jen velmi málo. Premiér Ahmet Davutoglu oznámil, že vláda má poznatky o možných útočnících k dispozici, zatím je prý ale nechce veřejnosti sdělovat. Turecká média citovala nejmenované vládní představitele, podle nichž zatím vše ukazuje na to, že za útokem mohla stát PKK či kurdští radikálové ze Sýrie. Zástupci PKK však atentát v neděli odsoudili.

Turecký deník Sözcü napsal, že pravděpodobná pachatelka útoku byla identifikována podle otisků prstů. Jde prý o čtyřiadvacetiletou studentku původem z města Kars, která loni společně se svými třemi sestrami stanula před soudem kvůli údajnému členství v PKK. Také druhý z pachatelů má podle zdrojů agentury Reuters napojení na zakázanou kurdskou stranu.

Armáda útočí na Kurdy

Turecká armáda dnes oznámila, že její letadla provedla desítku náletů na tábory PKK na severu Iráku. Ve městě Şirnak na jihovýchodě země, kde žije kurdská menšina, byl vyhlášen zákaz vycházení, oznámil úřad místního guvernéra. Zákaz vycházení začne platit dnes večer. Podle agentury AP to naznačuje, že se tam turecké jednotky chystají k úderu proti kurdským bojovníkům. V současnosti ofenziva probíhá například i ve městě Nusaybin na turecko-syrském pomezí a ve městě Yüksekova u hranic s Irákem.

Agentura Anadolu informovala, že policie zadržela 38 podezřelých ozbrojenců z PKK v jihotureckém městě Adana. Není ale jasné, zda zatýkání přímo souvisí s nedělním útokem. Dalších 15 kurdských bojovníků zatkla dnes policie v Istanbulu.

Teroristický útok v centru Ankary se odehrál necelý měsíc poté, co v metropoli výbuch nastraženého vozidla s bombou zabil 30 lidí. K únorovému atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě. Vůbec nejtragičtější útok zažila Ankara loni v říjnu, kdy si dva výbuchy před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).

Nejhorší útoky v Turecku za 30 let
10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 102 mrtvých a 500 zraněných. Exploze nastaly před začátkem mírového pochodu proti násilí mezi armádou a kurdskými separatisty. Podle turecké prokuratury stála za útoky místní buňka organizace Islámský stát (IS).
11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
13. března 2016 - Exploze v centru Ankary si vyžádala životy nejméně 37 lidí a přes 100 lidí utrpělo zranění. Úřady z činu viní separatisty z kurdské strany PKK.
20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes 100 osob zranil. K odpovědnosti za útok se přihlásil IS.
20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
17. února 2016 - Teroristický útok v centru metropole Ankary. Výbuch nastraženého vozidla s bombou byl namířen proti vojenské koloně. K atentátu se přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která dlouhodobě bojuje proti turecké vládě.
15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
6. září 1986 - Útok palestinských extremistů na synagogu Neve Šalom v Istanbulu: zabito 22 tureckých židů a dva útočníci.
8. listopadu 1996 - Komando povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) zaútočilo granátomety na autobus u vesnice Çukurca v provincii Hakkari; zemřelo 17 osob a osm dalších bylo zraněno.
11. února 2013 - Při explozi nálože umístěné ve voze na hraničním přechodu Cilvegözü do Sýrie zahynulo nejméně 17 lidí.
27. července 2008 - Dva bombové útoky v Istanbulu. Úřady z atentátů vinily separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK).
25. prosince 1991 - Teroristický útok povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) v obchodním domě Çetinkaya v istanbulském předměstí Bakirköy: 17 mrtvých a 23 zraněných.
13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých. K útoku se přihlásili povstalci z PKK.
12. ledna 2016 - Výbuch v historickém centru evropské části Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých, většinou německých turistů. Za útokem stál podle tureckých úřadů IS.

Německý tisk: Po útoku v Istanbulu musíme bojovat proti IS

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud