Výbuchy v Ankaře zabily nejméně 86 lidí, zraněných je na 200 | E15.cz

Výbuchy v Ankaře zabily nejméně 86 lidí, zraněných je na 200

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Centrem turecké metropole Ankara otřásly dva výbuchy, které si podle oficiálních údajů vyžádaly nejméně 86 mrtvých a 186 zraněných. Podle prokurdské opoziční Lidové demokratické strany (HDP) zahynulo až 97 lidí. Příčina výbuchů, které se odehrály krátce před začátkem mírového pochodu, se vyšetřuje. Turecká vláda označila výbuchy za teroristický čin, média spekulují, že šlo o sebevražedný útok. Krvavý čin již odsoudil turecký prezident i činitelé Evropské unie nebo Rady Evropy.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu svolal kvůli tragické události zasedání bezpečnostní rady. Na jednání byli pozváni mimo jiné ministři vnitra a zdravotnictví, šéfové policie a rozvědky a představitelé samosprávy. Schůzky se zúčastnil i prezident Recep Tayyip Erdogan, který v prohlášení útok odsoudil a uvedl, že jeho pachatelé se pokoušejí „zasít svár mezi jednotlivé složky společnosti“.

K výbuchům došlo krátce před začátkem plánovaného mírového pochodu, který svolala odborová Konfederace pracovníků ve státních službách (KESK) společně s dalšími levicovými organizacemi. Účastníci této akce chtěli protestovat proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.

Podle svědků následovaly dva výbuchy těsně po sobě krátce po 10:00 místního času (09:00 SELČ) na křižovatce poblíž frekventovaného hlavního železničního nádraží. Tam se před začátkem pochodu shromažďovali zejména příznivci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), uvedl deník Hürriyet.

Na fotografiích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak oběti leží na ulici v kalužích krve a jak se lidé snaží pomáhat zraněným. K nádraží se okamžitě sjely stovky policistů a zdravotníků, zasahovaly i záchranářské vrtulníky. Policie okolí nádraží vyklidila a při rozhánění zbylých demonstrantů dokonce střílela do vzduchu.

Přímo na místě výbuchů zemřelo 62 lidí, dalších 24 osob podlehlo svým zraněním po převozu do nemocnice, uvedl na odpolední tiskové konferenci ministr zdravotnictví Mehmet Müezzinoglu.

Blíží se volby

V Turecku se budou 1. listopadu konat předčasné parlamentní volby. Už před minulými volbami v červnu se prokurdská HDP několikrát stala terčem útoků. Ten nejkrvavější se odehrál na předvolebním mítinku ve městě Diyarbakir, kde nastražená nálož s výbušninou TNT 5. června zabila čtyři lidi a stovku dalších zranila.

Spolupředseda HDP Selahattin Demirtaş řekl, že v Ankaře se odehrál „barbarský útok“, který mířil na ty, kdo se přišli zasadit o mír. Strana ve svém oficiálním prohlášení uvedla, že podle jejího mínění byl útok namířen právě na její příznivce.

Záběry první exploze

„Občané Turecka a všechny politické díly by měli čelit jednotně teroristům a těm, kdo se snaží zemi destabilizovat,“ uvedli ve společném prohlášení ministryně zahraničí EU Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Za „bezohledný a barbarský útok“ označil dnešní výbuchy v Ankaře generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland a zároveň připomněl, že svoboda shromažďování je jedním z pilířů demokracie.

V Turecku se od letošního července, kdy zkrachoval proces usilující o mírové řešení sporu vlády s radikály ze separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), výrazně zvýšil počet střetů armády s bojovníky PKK. O život od té doby přišlo asi 150 příslušníků tureckých bezpečnostních sil a stovky ozbrojenců z řad zakázané kurdské strany. Očekávalo se, že PKK ohlásí před nadcházejícími volbami jednostranné příměří. Její představitelé dnes skutečně oznámili, že dočasně zastaví všechny své operace: upozornili ale, že kurdští bojovníci se budou v případě otevřeného útoku bránit.

Největší teroristické útoky v Turecku za posledních dvacet let
10. října 2015 - Dva výbuchy si v centru Ankary vyžádaly nejméně 86 mrtvých; exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty.
11. května 2013 - Při dvou pumových explozích v tureckém Reyhanli u hranic se Sýrií zahynulo 52 lidí a na 140 dalších bylo zraněno; v oblasti žije mnoho syrských uprchlíků. Podle některých informací stáli za útokem bojovníci organizace Islámský stát (IS).
20. července 2015 - Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko ve městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil; nejvíce obětí bylo mezi studenty, kteří právě oznamovali svůj záměr odjet pomáhat do syrského města Kobani. K zodpovědnosti za útok se přihlásil IS.
20. listopadu 2003 - Dva mohutné výbuchy v Istanbulu na britské cíle - u britského konzulátu a u britské banky HSBC - si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a na 400 zraněných.
15. listopadu 2003 - Dvě nálože v autech explodovaly před synagogami v centru Istanbulu; zabily 27 lidí včetně atentátníků a na 300 dalších zranily.
8. listopadu 1996 - Komando povstalců ze Strany kurdských pracujících (PKK) zaútočilo granátomety na autobus u vesnice Çukurca v provincii Hakkari; zemřelo 17 osob a osm dalších bylo zraněno.
13. března 1999 - Výbuch bomby v obchodním středisku v Istanbulu si vyžádal 13 mrtvých a šest zraněných; k útoku se přihlásili povstalci z PKK.
30. června 1996 - Při sebevražedném útoku ve východotureckém městě Tunceli přišlo o život deset lidí a 30 dalších bylo zraněno; k odpovědnosti se přihlásila PKK.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video