Výstup na Everest možná usnadní žebřík, „dopravní zácpy“ by měly zmizet | E15.cz

Výstup na Everest možná usnadní žebřík, „dopravní zácpy“ by měly zmizet

Výstup na Everest možná usnadní žebřík, „dopravní zácpy“ by měly zmizet
Apa Šerpa před Hillaryho výšvihem. Světový rekordman v poštu výstupů na Everest považuje stavbu žebříku za dobrý nápad
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Šerpové v něm vidí přínos pro své podnikání, horolezci se bouří. Žebřík, který by měl překonat takzvaný Hillaryho výšvih, jeden z nejobtížnějších úseků při výstupu na Mount Everest, vyvolává kontroverzi ještě před svým vznikem.

Je to poslední překážka v cestě na nejvyšší horu světa. Po zdolání 12 metrů vysoké, téměř kolmé skalní stěny, se horolezcům otevírá poměrně snadná cesta k vrcholu. Slavnou překážku, kterou Edmund Hillary se svým spolulezcem Tenzingem Norkejem poprvé překonal téměř přesně před 60 lety, možná nyní překlene nejvýše položený žebřík světa.

„Diskutujeme o tom, že bychom na Hillaryho výšvih nasadili žebřík, ale je to samozřejmě velmi kontroverzní,“ řekl deníku The Guardian Dawa Steven Šerpa, člen Nepálské asociace provozovatelů expedic. Cíl je jasný – usnadnit horolezcům výstup.

Vrcholu Everestu letos zatím dosáhlo 520 lezců. 19. května se ze čtvrtého výškového tábora během několika hodin vydalo vzhůru 150 horolezců, aby zdolali poslední tisícovku výškových metrů. Před obtížnými úseky se začaly na výstupu i sestupu z hory tvořit dlouhé fronty.

„Většina dopravních zácep vzniká na Hillaryho výšvih, protože naráz může nahoru či dolů vyrazit jen jedna osoba. Pokud tam lidé čekají dvě, tři nebo dokonce čtyři hodiny, představuje to velké riziko. Usnadnit výstup by bylo špatné, ale toto je bezpečnostní opatření,“ dodal Steven Šerpa, který koordinuje údržbu tradiční cesta na vrchol. Klienti za výstup platí mezi 45 a 75 tisíci dolarů.

Žebřík má podporu horolezecké legendy

Některé světové horolezecké autority plán podporují. Podle prezidenta mezinárodní horolezecké asociace UIAA Fritse Vrijlandta by žebřík mohl vyřešit problémy s množstvím horolezců na hoře. „Je to jen pro cestu dolů, takže by nezměnil výstup,“ řekl. Stoupajícím lezcům by ale nikdo nemohl bránit, aby žebřík také využili.

Zabezpečení výstupu podporují především místní. Šerpové, kteří se živi jako průvodci a nosiči nákladů, se pravidelně stávají oběťmi nejvyššího vrcholu světa. Letos už na Everestu zemřelo devět lidí, z toho dva Šerpové.

Podle Pertemba Šerpy, účastník expedice Chrise Boningtona, která Everest poprvé zdolala jihozápadní stěnou, považuje bezpečnost Šerpů pracujících na hoře za prioritu. „Cesta se mění, je na ní více kamení a méně ledu či sněhu, je velmi nebezpečná,“ prohlásil. Výstavbu žebříku podporuje také Apa Šerpa, rekordman, který Everest zdolal 21krát.

Horolezci žádají výzvy

Řada horolezců ale prosazuje, aby byl Everest ušetřen větších zásahů a zůstal výzvou, která vyžaduje zkušenost a přijetí jistého rizika. „Hora se stala komoditou, která se prodává a kupuje jako každá jiná,“ tvrdí Stephen Venables, první Brit, který na Everest vystoupil bez kyslíkové masky.

Na Everestu se plánují i další změny. Šerpové chtějí rozšířit počet zajišťovacích lan, která se táhnou téměř od základního tábora až na vrchol. Jedno lano by mělo sloužit pro cestu vzhůru a druhé pro sestup.

Nepálské úřady mají i další nápady. Chtějí například prověřovat horolezce, zda nezbytné schopnosti pro úspěšný výstup. „Lidé, kteří znají led jen jako kostky ve sklenici, by se na Everestu neměli učit, jak používat cepín a mačky,“ uzavřel Vrijlandt.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!