Wen Ťia-pao pomohl v Berlíně k miliardovým kontraktům | E15.cz

Wen Ťia-pao pomohl v Berlíně k miliardovým kontraktům

Wen Ťia-pao pomohl v Berlíně k miliardovým kontraktům
čínský premiér Wen Ťia-pao
• 
ZDROJ: čtk

Vendula Krumpholcová

Několikadenní cestu po Evropě ukončil čínský premiér Wen Ťia-pao na půdě nejdůležitějšího obchodního partnera v regionu. Do Německa s ním přicestovalo třináct ministrů, kteří na společném zasedání s německými protějšky probírali bilaterální obchod i krizi eurozóny.

„Spolupráce mezi Německem a Čínou je velmi rozvinutá. Tato návštěva je jen přidáním dalšího kousku do německo-čínské mozaiky přátelství,“ popsal atmosféru návštěvy Eberhard Sandschneider z Německé rady pro mezinárodní vztahy.

Německo se jako jediná evropská země vyskytuje v první desítce obchodních partnerů Číny, vzájemný obchod obou zemí loni dosáhl 142 miliard dolarů. Premiér Wen oznámil, že během návštěvy mezi sebou čínské a německé firmy uzavřely obchody v objemu přes patnáct miliard dolarů.

Naproti tomu Velká Británie, která byla předchozí zastávkou Wenovy delegace, se s Pekingem dohodla na smlouvách za „pouhé“ 2,2 miliardy eur.

Obchodní jednání tam byla zčásti zastíněna podrážděnou reakcí Pekingu na to, že premiér David Cameron otevřeně kritizoval stav lidských práv v Číně. Hosté Britům rozhodně naznačili, že v otázkách lidských práv se nenechají nikým poučovat.

Podle deníku Financial Times kvůli postoji své vlády ztrácí Londýn investiční příležitosti ve prospěch diplomatičtějších evropských zemí, například Německa. Kancléřka Angela Merkelová tam před zmíněním citlivého tématu nejprve ocenila nedávné propuštění dvou čínských disidentů.
„Čína respektuje politický systém, který si vybrali občané EU,“ poznamenal poté Wen. „Obdobně očekáváme, že EU bude respektovat naši suverenitu, naši územní celistvost a svobodná rozhodnutí čínského lidu,“ dodal.

Autor: Vendula Krumpholcová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!