Z řeckých bank dál mizí peníze, kolaps prý ale nehrozí

Řecká Emporiki Bank po útoku (archivní foto z roku 2008)

Řecká Emporiki Bank po útoku (archivní foto z roku 2008) Zdroj: CC BY 2.0: Tilemahos Efthimiadis via Flickr

Řekové kvůli krizi v jednání o mezinárodní finanční pomoci dál stahují své peníze z místních bank: jen během pátku z nich odteklo 1,7 až dvě miliardy eur. Napsal to řecký deník Kathimerini. Výběry se ale obešly bez incidentů. Řecká levicová vláda před klíčovým pondělním summitem špiček eurozóny slíbila, že mezinárodním věřitelům nabídne ústupky, které by jí umožnily dosáhnout na zbývající peníze z úvěrového programu. Nadále se však vyjadřuje proti úsporným opatřením.

Ještě v pátek večer agentura Reuters odhadovala, že z řeckých bank během dne lidé vybrali asi 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard korun). Dnešní odhady deníku Kathimerini jsou výrazně vyšší, přesto prý není znát, že by mezi lidmi vznikala nějaká panika. U bankomatů je sice rušný provoz, o překotném vybírání peněz se ale prý mluvit nedá.

Guvernér řecké centrální banky Jannis Sturnaras v pátek ve snaze uklidnit znepokojené obyvatelstvo uvedl, že řecký bankovní systém je v pořádku. Ve stejném duchu mluvil i státní tajemník Flaburaris. „ECB nemůže nechat banky padnout. Vědí, že když řecký bankovní systém zkolabuje, nastane dominový efekt,“ uvedl v televizi Mega.

Výrazné zrychlení výběrů z bank je v Řecku patrné od začátku tohoto týdne. Za pět dní si Řekové vybrali už přes pět miliard eur, tedy zhruba stejně jako za celý duben.

Za první čtyři měsíce tohoto roku z řeckých bank odešlo více než 26 miliard eur a na konci dubna byl objem vkladů nejnižší za více než deset let. Úbytek depozit nahrazuje řeckým bankám už jen program nouzového financování (ELA), jehož objem určuje ECB. Guvernéři ECB v pátek zvýšili limit pro úvěry z ELA o dalších 1,8 miliardy eur. Banka již ve středu tento limit posunula o 1,1 miliardy na 84,1 miliardy eur, o dalším postupu bude podle agentury Reuters jednat v pondělí.

Vkladatelé vybírají peníze kvůli tomu, že jednání mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli se dostalo do slepé uličky. Lidé se obávají, že země bude muset v dohledné době vyhlásit platební neschopnost, omezit výběry vkladů, zakázat převody peněz do zahraničí a nakonec opustit eurozónu.

Začíná Tsipras couvat? Na další jednání s věřiteli připraví nové návrhy

Řecký státní tajemník Alekos Flaburaris však televizní stanici Mega řekl, že kolaps bankovního systému zemi nehrozí. Evropská centrální banka (ECB) totiž prý nemůže připustit vznik případného dominového efektu, který by zasáhl i finanční ústavy mimo Řecko.

O řecké krizi budou v pondělí na mimořádném summitu jednat politické špičky zemí eurozóny. Řecký ministr financí Janis Varufakis v článku pro nedělní Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung slíbil, že Řecko je připraveno posunout se vpřed, podrobnosti ale neuvedl.

„Naše strana přijede do Bruselu s odhodláním k dalším kompromisům, pokud nebudeme požádáni o to, co udělaly předešlé vlády: souhlasit s novými úvěrovými tranšemi za podmínek, které dávají jen málo nadějí, že Řecko může splatit své dluhy,“ napsal podle agentury Reuters Varufakis. Rozhodnutí o tom, zda dohodu přijmout, podle něj leží na německé kancléřce Angele Merkelové. „Velmi se obávám, že ta volba je její,“ uvedl také.

O novém souboru návrhů mezitím podle činitelů citovaných AP jednal řecký premiér Alexis Tsipras s dalšími vysokými představiteli své vlády. Celý kabinet bude prý o návrzích jednat v neděli ráno.