Za útokem na Sony stojí KLDR kvůli filmu o atentátu na Kim Čong-una | E15.cz

Za útokem na Sony stojí KLDR kvůli filmu o atentátu na Kim Čong-una

Záběr z filmu The Interview
Záběr z filmu The Interview
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea, oznámila televize CNN. Studio Sony Pictures mělo 25. prosince uvést do kin filmovou parodii The Interview pojednávající o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. Ve středu ale uvedení snímku do kin studio zrušilo. Hollywoodští herci to kritizovali jako hrozbu pro svobodu projevu a označili to za vítězství hackerů.

Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek v Severní Koreji prý vyvolal pobouření.

Společnost Sony Pictures ve středu odvolala uvedení kontroverzní filmové parodie, když promítání filmu kvůli hrozbám teroristického útoku odložila či zrušila řada distribučních společností.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu vydal varování všem firmám, které jsou jakkoli napojeny na výrobu, distribuci nebo propagaci kontroverzního filmu. Upozornil je, že se mohou stejně jako Sony Pictures stát terčem hackerů.

Hollywoodské hvězdy reagovaly na zrušení premiéry snímku s rozhořčením. Herec Ben Stiller to označil za „hrozbu pro svobodu projevu“ a Rob Lowe to nazval „vítězstvím“ pro hackery, kteří stojí za kybernetickým útokem na Sony.

Trailer k filmu The Interview

Také další osobnosti filmového průmyslu se připojily s odsuzujícími komentáři a obvinily studio, že ustoupilo výhrůžkám hackerů. „Dnes Spojené státy podlehly bezprecedentnímu útoku na základní právo, právo svobody projevu,“ uvedl oscarový scénárista Aaron Sorkin, který již dříve napadl média za to, že informace prozrazené hackery publikovala.

Herec Steve Carell prohlásil, že je to „smutný den pro tvůrčí vyjádření“. Ve středu vyšlo najevo, že Carellův plánovaný filmový projekt, thriller nazvaný Pchjongjang, který měl pojednávat o člověku ze Západu pracujícím v KLDR, byl zrušen.

Film má zajištěnou pozornost

Komik Jimmy Kimmel na Twitteru podotkl, že odmítnutí kin promítat snímek The Interview je „neamerický projev zbabělosti, který představuje děsivý precedens“. Filmový producent Judd Apatow nicméně podotkl, že tento krok „jen zaručuje, že film - ať už legálně či nelegálně - zhlédne víc lidí na zemi, než by tomu bylo za normálních okolností“.

Společnost Sony Pictures vyjádřila „hluboké znepokojení nad snahami potlačit distribuci filmu“ a uvedla, že stažení filmu způsobí firmě škody. Za tvůrci kontroverzního filmu a jejich právem na svobodu vyjádření producenti z firmy Sony stojí.

Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

Internetoví piráti z firemních databází a e-mailů získali citlivé údaje o platech, kontaktní informace, zdravotní záznamy, necenzurovaná vyjádření ze soukromých vzkazů a údajně i scénář budoucího filmu o Jamesi Bondovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.