Začal perný řecký týden. Politici řeší škrty, odboráři stávkují

Součástí balíčku jsou škrty a daňová zvýšení, jež by státní kase měly přinést 13,5 miliardy eur. Aby mezinárodní věřitelé Aténám uvolnili další část pomoci ve výši 31,5 miliardy eur, musí řecký parlament schválit ještě rozpočet na příští rok. K tomu by mělo dojít v neděli.
„Jakmile budou opatření přijata a dostaneme kritickou tranši, zlepší se likvidita a nasytí se firmy i domácnosti. Nejistota skončí, nálada se změní a strach z návratu drachmy pomine,“ je přesvědčen předseda vlády.
„Budou to poslední škrty ve mzdách a penzích,“ slíbil zároveň Samaras, podle něhož Řecko jako země během posledních dvou let ztratila 35 procent ze své životní úrovně. O nutnosti dalších obětí se mu ale zřejmě nepodaří přesvědčit všechny vládní poslance.
Čtěte také:
Řecko na dva dny ochromí generální stávka proti úsporám
Řecko schválilo privatizaci, navzdory rebelům ve vládě
Řecko se dohodlo s věřiteli na nových úsporných opatřeních
Snižování platů a odstupného vadí zejména nejmenšímu koaličnímu uskupení, Demokratické levici. Strana proto balík asi nepodpoří, slíbila však, že zůstane součástí vlády. Menší rebelie podle některých zdrojů hrozí i v řadách socialistů.
Kvůli stávce řeckých novinářů včera nebylo příliš jasné, jak se situace v parlamentu vyvíjí. Na nejistotu ohledně výsledku hlasování každopádně reagovalo poklesem euro. Vůči dolaru se dostalo na téměř dvouměsíční minimum.
Stávka
Řečtí odboráři vyhlásili stávku na úterý a středu, někde se však nepracovalo už včera. V Aténách nefungovala hromadná doprava, obsloužit pasažéry odmítali i taxikáři. Lékaři ošetřovali jen naléhavé případy, do akce se zapojili také popeláři. Dnes se dopravní problémy rozšíří na celou zem. Protesty vyvrcholí středeční demonstrací v centru metropole.