Zaměstnanci Huawei spolupracovali s čínskou armádou na tajných projektech, píše Bloomberg | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zaměstnanci Huawei spolupracovali s čínskou armádou na tajných projektech, píše Bloomberg

ČTK

Zaměstnanci čínské firmy Huawei spolupracovali na nejméně deseti výzkumných projektech s čínskou armádou. Projekty, o jejichž existenci vedení firmy nevědělo, se týkaly širokého spektra oblastí od umělé inteligence po radiokomunikace, napsala agentura Bloomberg.

Agentura Bloomberg napsala, že zaměstnanci firmy Huawei spolupracovali s pátracím oddělením čínské ústřední vojenské komise, což je nejvyšší orgán čínských ozbrojených sil. Výzkum se soustředil na vytěžování a třídění videí šířených online. S čínskou Národní univerzitou obranných technologií zkoumali možnosti shromažďování a analýzy satelitních snímků.

Americká agentura získala tyto informace z veřejných zdrojů a online databází využívaných čínskými vědci a průmyslovými experty. Autoři dokumentů se označovali za zaměstnance firmy Huawei. Jejich spolupráce s armádou trvala přinejmenším deset let.

Washington zvyšuje tlak na Brity. Nelíbí se mu, že chce vpustit Huawei do tamní 5G sítě

Čínská společnost je už rok vystavena kritice západních států, které ji podezírají ze spolupráce s čínskými tajnými službami a varují před využíváním jejích produktů při budování vyspělých komunikačních sítí. Vedení Huawei kontakty s ozbrojenými složkami popírá.

„Huawei nic neví o tom, že její zaměstnanci o své vůli pracovali na výzkumných projektech,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti Joe Kelly. Firma prý s čínskou armádou na žádných výzkumných nebo vývojových projektech nespolupracuje a zakázky pro armádu nemá.

WSJ: Huawei má další problém, kvůli restrikcím zrušila uvedení nového počítače
Pruhy, bez kterých nelze nic koupit. Čárový kód slaví 45 let

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!