Zaorálek: Rusko živí migrační krizi, podporuje převaděčský byznys

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek Zdroj: ctk

Nynější migrační krizi podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přiživuje Rusko, které "zásobuje" Evropu uprchlíky. Informace má z pondělní schůzky ministrů zahraničí EU, uvedl šéf české diplomacie v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN).

„Rusové jsou třeba velice činorodí v tom, že nám uprchlíky vozí všelijakými severními cestami, například letecky. Je doloženo, jak nám naši slovanští bratři pomáhají v tom, aby nás zásobovali co největším množstvím uprchlíků,“ prohlásil Zaorálek.

Evropská unie se nyní snaží migrantům zavřít jižní, balkánskou trasu a dohodnout se s Tureckem na vracení nelegálních běženců. Podle Zaorálka proto hrozí, že uprchlíci budou hledat jiné cesty, jak se dostat do Evropy. Jednou z nich může být právě severní cesta přes Rusko a skandinávské země, kterou uprchlíci „objevili“ už loni, uvedly HN.

Zaorálek dnes v Bruselu před novináři doplnil, že o věci se mluví už dlouho. „Není to v této chvíli nějaké zásadní téma, ale ty informace poskytují také severské země,“ řekl. Počty nejsou podle něj nyní dramatické a jde o stovky či tisíce lidí. O věci se podle něj mluví v souvislosti s možnými novými cestami, které by migranti mohli zkoušet využít poté, co se jim trasa přes Balkán uzavřela. Tématem nynější debaty ministrů vnitra ale věc nebyla, dodal Zaorálek.

O tom, že Rusko začalo podporovat převaděčský byznys na svém území, se spekulovalo už dříve. Loni v říjnu takovou možnost naznačil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Napětí mezi Moskvou a Západem vyvolával také postoj k Sýrii, kde Rusové zahájili vojenské akce loni v září

Uvedl, že podle informací jeho maďarského kolegy Rusové na Balkáně převáželi uprchlíky k hranicím s EU. Rusko běžencům azyl až na výjimky neuděluje. Umožňuje jim ale cestovat přes své území do Evropy.

Zaorálek během pondělního setkání se svými unijními kolegy v Bruselu také uvedl, že Česká republika by podpořila případné návrhy na rozšíření sankcí EU na ty občany Ruska, kteří se podílejí na perzekuci ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové. Případ Savčenkové označil za „odporný a prefabrikovaný“.

Napětí mezi Moskvou a Západem vyvolával také postoj k Sýrii, kde Rusové zahájili vojenské akce loni v září. V pondělí ruský prezident Vladimir Putin nařídil zahájit ode dneška stahování hlavních ruských sil ze Sýrie, protože podle něj svůj základní úkol splnily.

Moskva a Damašek tvrdí, že ruské letectvo se zaměřovalo na teroristy, Západ však Rusko kritizoval z likvidace také takzvané umírněné opozice, která s teroristickými skupinami nemá nic společného.