Zaorálek: Sankce proti Rusku se nejspíš prodlouží do konce roku | E15.cz

Zaorálek: Sankce proti Rusku se nejspíš prodlouží do konce roku

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na návštěvě Izraele a Pásma Gazy
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na návštěvě Izraele a Pásma Gazy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stávající evropské sankce proti Rusku se podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) pravděpodobně prodlouží do konce letošního roku. Jejich zesílení, či naopak zeslabení nyní neočekává. Záleží podle něj ale na aktuálním vývoji na východě Ukrajiny. Šéf české diplomacie to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Červnová Evropská rada bude mít podle Zaorálka v zásadě tři možnosti. Buď se ukáže, že strany konfliktu na Ukrajině dodržují Minské dohody a bude možné směřovat k postupnému odbourávání sankcí, nebo bude zřejmé, že pokrok není jednoznačný, sankce zůstanou v současné podobě a situace se bude dále sledovat.

Jako příklad Zaorálek uvedl nedávné zapojení asi 20 tanků a až tisíce vojáků do bojů na východě Ukrajiny. Pokud by se něco takového opakovalo, byl by to důvod k přikročení k dalšímu kroku sankcí, míní.

Třetí možností je pak další zesílení sankcí v případě, že dojde k novým střetům. Jako příklad Zaorálek uvedl nedávné zapojení asi 20 tanků a až tisíce vojáků do bojů na východě Ukrajiny. Pokud by se něco takového opakovalo, byl by to důvod k přikročení k dalšímu kroku sankcí, míní. „Na základě dosavadních debat za nejpravděpodobnější verzi pokládám to, že budou (sankce) prodlouženy do konce roku,“ uvedl.

Na základě dosavadních debat za nejpravděpodobnější verzi pokládám to, že budou (sankce) prodlouženy do konce roku

Místopředseda ODS a poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil v debatě řekl, že pokud bude pokračovat porušování Minských dohod, které zatím dodržovány nejsou, tak jsou na řadě další sankce. „Český národní zájem přece je, aby se nerozšiřovala sféra ruského vlivu směrem na západ, tedy směrem k nám,“ podotkl.

Oba politici také komentovali zprávy zahraničních médií o tom, že Spojené státy chystají rozmístění těžké vojenské výzbroje v pobaltských a východoevropských státech, aby uklidnily tamní spojence, které znervóznila ruská intervence na Ukrajině. Nejmenovaný vysoký představitel Spojených států v sobotu podle agentury Reuters v reakci na zprávu listu The New York Times řekl, že Pentagon je připraven rozmístit v těchto zemích tanky, bojová vozidla a další těžké zbraně až pro 5000 amerických vojáků.

V České republice z vojenského hlediska nevidím důvody k nějakému rozmisťování

„V České republice z vojenského hlediska nevidím důvody k nějakému rozmisťování,“ uvedl k tomu Zaorálek. Zahradil by proti rozmístění určitého počtu amerických vojáků v ČR naopak prý nic nenamítal.

Řeč přišla i na pomoc, kterou Česko poskytuje Ukrajině. Loni to podle Zaorálka byla pomoc ve výši 43 milionů korun. „V tomto roce ta suma bude tuším 93 milionů a na čistě humanitární záležitosti by to mělo být dohromady na konci roku 18 milionů,“ poznamenal. Domlouvá se podle něj také další humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel v programu MEDEVAC, která přijde asi na 17 milionů korun.

Z Ukrajiny během konfliktu uprchlo na milion lidí, dalších asi 1,3 milionu je vnitřně vysídlených. Do střední a západní Evropy vedle části z nich míří i statisíce uprchlíků z jihu. Evropská komise proto navrhuje povinné kvóty pro jejich přijímání. Zaorálek i Zahradil je odmítli. Podle ministra zahraničí Česko usiluje o to, aby se EU v této otázce dohodla a aby se jednotlivé země nepřehlasovávaly. Jednou z možných cest by mohly být kvóty, které by měly jen doporučující charakter.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.