Ze Sýrie uprchly už dva miliony lidí, OSN mluví o největší krizi od Vietnamu | E15.cz

Ze Sýrie uprchly už dva miliony lidí, OSN mluví o největší krizi od Vietnamu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet uprchlíků z občanskou válkou zmítané Sýrie překročil dva miliony, tedy asi desetina obyvatel země, uvedla OSN. Svět podle ní čelí největší hrozbě po mír od války ve Vietnamu.

lPodle UNHCR, agentury OSN pro uprchlíky, se počet běženců za posledních 12měsíců téměř zdesetinásobil. „První milion obyvatel ze Sýrie utekl během dvou let. Další milion během šesti měsíců. To nás děsí,“ prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres. Syřané prchají hlavně do Turecka, Iráku, Jordánska a Libanonu, denně nyní odchází okolo pěti tisíc lidí.

Rozsah humanitární katastrofy je ale mnohem větší. Kvůli bojům mezi vládou prezidenta Bašára Asada a povstalci svůj domov opustily další 4,25 milionu lidí, kteří ale dosud zůstávají v Sýrii. Opozice tvrdí, že během bojů už zemřelo sto tisíc lidí.

Podle Guterrese je počet utečenců podobný jako na vrcholu afghánské uprchlické krize před dvěma desetiletími. „Sýrie se stala významnou tragédií našeho století – ostudnou humanitární katastrofou s utrpěním a přesuny, které nesnesou srovnání s ničím v nedávné historii,“ dodal vysoký komisař.

Syrská humanitární krize se svým rozsahem nejen vyrovná Afghánistánu, podle UNHCR pro ni nelze najít bližší srovnání než válku ve Vietnamu.

Izrael vystrašil Rusy

Izrael mezitím vyzkoušel nervy syrského režimu a jeho ruského spojence, když ve Středozemním moři během vojenského cvičení s USA odpálil raketu východním směrem, která měla prověřit jeho protiraketový systém. Test vyvolal poplach na ruských vojenských lodích v oblasti poté, co raketu zachytily jejich radary.

Případný vojenský úder proti Sýrii se ale zřejmě odkládá. Americký prezident Barack Obama se totiž rozhodl vyčkat na hlasování Kongresu o syrské krizi, které proběhne příští týden. Svůj odpor proti zatažení USA do třetího válečného konfliktu v muslimském světě během tohoto století přitom neskrývají ani někteří demokraté.

Ještě menší naději má schválení vojenské akce na půdě Rady bezpečnosti OSN. Ačkoli v úder schválený Spojenými národy stále doufá například německá kancléřka Angela Merkelová, podobné rozhodnutí jsou připraveny zablokovat Rusko a Čína.

Pavla Palaščáková: Manuál k syrské krizi

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.