Zeman: Neměli bychom přijímat migranty z kulturně vzdálených zemí | E15.cz

Zeman: Neměli bychom přijímat migranty z kulturně vzdálených zemí

Prezident Miloš Zeman (archivní snímek z 28. května 2015)
Prezident Miloš Zeman (archivní snímek z 28. května 2015)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezi migranty z Afriky a zejména z Libye mohou být džihádisté a organizované pašerácké gangy mohou převážet i budoucí teroristické buňky. Prohlásil to prezident Miloš Zeman. Zopakoval svůj názor, že Česká republika by neměla přijímat žádné uprchlíky ze zemí kulturně vzdálených, kteří by byli vykořeněni ze svého prostředí. Uprchlíkům se má podle Zemana pomáhat na jejich vlastním území.

Podle prezidenta není vyloučeno, že větší migrační vlna může přijít i z Ukrajiny. „Je tam malá jazyková bariéra, lidé jsou pracovití a schopní se asimilovat,“ řekl Zeman. Připomněl, že sám už dříve lobboval za repatriaci ukrajinských Čechů.

Státy Evropské unie zůstávají rozděleny v pohledu navrhovaného přerozdělování migrantů v EU. Česká republika a další členské země na dřívějším jednání v Lucemburku odmítly poslední návrh a dál trvají na dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Jak řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, další návrh má být na stole ve čtvrtek, kdy se v Bruselu sejdou šéfové států a vlád osmadvacítky, kteří budou na summitu rozhodovat o dalším postupu.

„Za Českou republiku jsem odmítl ten čtvrtý paragraf, ve kterém se mluví o těch závazcích, protože jsem opakoval, že v tomto punktu není ten text v souladu s tím, co bylo přijato v dubnu,“ uvedl Zaorálek. Narážel tím na to, že na dubnovém mimořádném unijním summitu se hovořilo o dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

„Podpořil jsem to, že se musíme zabývat ochranou vnější hranice a budováním návratového mechanismu. To jsou prvky, které jsou pro nás zásadní,“ poznamenal také šéf české diplomacie.

Vážné výhrady jako Česko mají podle něj i další státy - Španělsko, Portugalsko, pobaltské země nebo ostatní státy visegrádské čtyřky. Polsko podle diplomatických zdrojů označilo poslední návrh týkající se přesídlování migrantů za špatný. Německý zástupce naopak uvedl, že Berlín dokument obecně podporuje. Výhrady ale Němci mají ke způsobu výpočtu přidělování uprchlíků jednotlivým zemím.

Zeman na Vysočině
Zeman aktuálně vyrazil na návštěvu Kraje Vysočina. Při třídenní cestě má zavítat do některých firem a na vrtulníkovou základnu v Náměšti nad Oslavou, na několika místech bude besedovat s lidmi. Ve společnosti Jihlavan Airplanes, která se chystá vstoupit na čínský trh, se seznámí s výrobou letadel a bude besedovat se zaměstnanci.
Později má Zeman navštívit Nové Veselí na Žďársku, kde má chalupu. V dubové aleji na břehu Veselského rybníka chce položit květiny k pamětní desce studenta Petra Vejvody, kterého ve žďárské škole ubodala dusevně nemocná žena. S vedením obce bude prezident debatovat o možném vybudování obchvatu Nového Veselí, setká se s občany a otevře naučnou Vodní stezku.
V dalších dnech navštíví prezident na Třebíčsku firmu Mann - Hummel vyrábějící filtrační systémy, prohlédne si vrtulníkovou základnu v Náměšti nad Oslavou a zavítá do Telče. V programu je také setkání s občany v Lípě na Havlíčkobrodsku a v Havlíčkově Brodě. Lze očekávat, že po oficiální návštěvě kraje zůstane prezident v Novém Veselí na několikadenní dovolené.

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video