Země postižené ebolou dostaly jen 40 procent slíbené pomoci
„Zdržení (v poskytnutí finanční pomoci) mohlo výrazně přispět k dalšímu šíření viru, a tím ještě zvýšit nutnou finanční pomoc,“ uvedla odbornice na zdravotnickou politiku z univerzity v New Yorku Karen Grepinová. Právě tato univerzita studii zveřejněnou v časopise British Medical Journal provedla.
Mezinárodní pomoc poskytnutá Libérii, Sieře Leone a Guineji do konce loňského roku dosáhla 1,09 miliardy dolarů (26,4 miliardy Kč).
WHO situaci podcenila
Podle Grepinové není chyba pouze v tom, že do postižených zemí zatím nedorazila více než polovina slíbených finančních prostředků, ale i to, že světové humanitární organizace nedokázaly spolehlivě odhadnout množství potřebných peněz. Zatímco Guinea organizaci WHO informovala o „rychle se šířící epidemii“ 23. března 2014, rozběhla se první větší kampaň na pomoc západní Africe až v srpnu téhož roku a organizace v ní žádaly jen o 71 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč).
V polovině loňského září OSN odhadovala, že na boj s ebolou bude potřeba asi miliarda dolarů (24,2 miliardy Kč), v listopadu už ale odhad zvýšila o polovinu. „Problémem v tomto případě nebyla štědrost dárců, ale fakt, že se peníze nedostaly do postižených oblastí dostatečně rychle,“ dodala Grepinová.
Hlavní koordinátor OSN v boji s ebolou David Nabarro v lednu uvedl, že humanitární organizace budou na úspěšný boj s dosud největší epidemií eboly v dějinách potřebovat ještě asi čtyři miliardy dolarů (zhruba 97 miliard korun).
Nakažených opět více
Počet nakažených ebolou v Libérii, Guineji a Sieře Leone letos vůbec poprvé vzrostl. Vyplývá to z nových statistik za týden do 1. února, které dnes zveřejnila WHO. Ze 124 nově nakažených připadá 80 případů na Sierru Leone, 39 na Guineu a pouze pět na Libérii. V předchozím týdnu to přitom bylo jen 99 nově nakažených a objevily se naděje, že se epidemii už začíná dařit zvládat.
Podle WHO se šíření viru stále nedaří zastavit zejména kvůli nedůvěře, která panuje vůči zdravotníkům, a rovněž kvůli některým riskantním praktikám, které jsou na mnoha místech při nakládání s oběťmi uplatňovány. „Řádně nezajištěný pohřeb, který se uskutečnil na začátku ledna v guinejské provincii Lola, má zatím za následek 11 nově nakažených,“ uvedla organizace ve svém prohlášení. Celkem dosud smrtícímu onemocnění podlehlo 8981 lidí z 22 495 nakažených v devíti zemích.