Země V4 podpořily sjednocení Jižní a Severní Koreje | E15.cz

Země V4 podpořily sjednocení Jižní a Severní Koreje

Summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje 3. prosince v Praze. Zleva na tiskové konferenci jsou maďarský premiér Viktor Orbán, prezidentka Korejské republiky Pak Kun-hje, český premiér Bohuslav Sobotka, polská premiérka Beata Szydlová a slovenský premiér Robert Fico.
Summit visegrádské čtyřky a Jižní Koreje 3. prosince v Praze. Zleva na tiskové konferenci jsou maďarský premiér Viktor Orbán, prezidentka Korejské republiky Pak Kun-hje, český premiér Bohuslav Sobotka, polská premiérka Beata Szydlová a slovenský premiér Robert Fico.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Země visegrádské čtyřky a Jižní Koreje chtějí pracovat na užší ekonomické, obchodní i kulturní spolupráci. Vyplývá to ze společného memoranda přijatého po dnešním společném zasedání premiérů V4 a korejské prezidentky Pak Kun-hje. Ve společném memorandu také podpořily sjednocení Severní a Jižní Koreje nebo proreformní snahy ukrajinské vlády.

„Přijali jsme společné prohlášení a to bude základ pro další budoucí spolupráci. V tomto prohlášení je naše společná vize a také konkrétní opatření, jak této vize dosáhnout. Chtěli bychom udržet dynamiku vzájemného rozvoje na mnoha úrovních,“ okomentovala memorandum korejská prezidentka Pak. Ocenila, že spolupráce s visegrádskou skupinou nabírá dynamiku. Potenciál pro hlubší spolupráci vidí zejména v ekonomické oblasti.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou země V4 a Jižní Koreje propojeny významnými investicemi, rostoucím obchodem, ale také rozvíjejícími se vztahy například v oblasti kultury. „Platí také, že země V4, jako dynamicky se rozvíjející region, tvoří pro Korejskou republiku druhého největšího obchodního partnera po Německu v rámci Evropské unie,“ řekl.

Signatáři memoranda se v dokumentu shodují na zintenzivnění politického dialogu a posílení kontaktů na vysoké úrovni. Chtějí proto například pořádat pravidelná společná setkání ministrů zahraničních věcí nebo uspořádat setkání, které by se zabývalo spoluprací v oblasti infrastruktury. Zaměřit se chtějí na spolupráci v „inovativní a kreativní“ ekonomice cestou spolupráce v oblastech výzkumu a vývoje, vědy, technologií a inovací. Pětice zemí si slíbila i podporu při výuce korejštiny, češtiny, maďarštiny, polštiny a slovenštiny.

Slovenský premiér Robert Fico vyjádřil přesvědčení, že se V4 podařilo během společného setkání představit jako mimořádně důvěryhodnou značku. Region je podle něj velmi zajímavý pro zahraniční investice, i proto, že jsou země Visegrádu dnes motorem hospodářského růstu v Evropě.

Szydlová: Spolupráce s Koreou pomůže našemu ekonomickému rozvoji

Polská premiérka Beata Szydlová vyjádřila přesvědčení, že spolupráce s Jižní Koreou může zemím ve střední Evropě pomoci k ještě rychlejšímu ekonomickému rozvoji. Obrovský potenciál vidí například v oblasti technologií, investic, ale i kulturní výměny.

Maďarský premiér Viktor Orbán považuje spolupráci V4 s Jižní Koreou za jednoznačný úspěch. „V Evropě poslední dobou nemáme mnoho úspěchů, tudíž musíme ocenit, pokud se něco daří,“ uvedl.

Korejská prezidentka si cení zkušeností visegrádských zemí s přechodem k demokracii a jejich podpory snahy o mírové sjednocení korejského poloostrova. „Skupina V4 dokončila úspěšnou transformaci a všechny státy dosáhly ekonomického růstu. Máme tu model a inspiraci pro mírový proces na korejském poloostrově,“ prohlásila.

Právě mírovým procesem na korejském poloostrově se memorandum obšírně také zabývá. Odsuzuje jaderný program KLDR a Severní Koreu vyzývá, aby jaderné aktivity a program balistických střel ukončila. Visegrád a Jižní Korea také vyjádřili znepokojení ohledně lidských práv v KLDR.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video