Zemřel spoluzakladatel a dlouholetý šéf Applu Steve Jobs | E15.cz

Zemřel spoluzakladatel a dlouholetý šéf Applu Steve Jobs

Steve Jobs
Steve Jobs
• 

sal, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spoluzakladatel a bývalý šéf americké společnosti Apple Steve Jobs zemřel. Bylo mu 56 let. Jobs trpěl rakovinou slinivky břišní. Společnost oznámila jeho úmrtí na svých webových stránkách. Pod Jobsovým vedením Apple přeměnil odvětví informačních technologií a propojil zábavu s komunikací. Americký prezident Barack Obama řekl, že Jobs je ztělesněním amerického důvtipu a vynalézavosti.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že Steve Jobs zemřel, Apple ztratil vizionáře a tvůrčího ducha a svět ztratil úžasného člověka. Ti z nás, kteří měli to štěstí ho poznat a pracovat se Stevem pak ztratili drahého přítele a inspirujícího mistra. Steve opouští společnost, kterou vystavěl a jeho duch bude navždy odkazem Applu,“ uvedla firma na svých stránkách, příčinu smrti nezmínila.

„Michelle i já jsme zarmouceni zprávou o smrti Steva Jobse. Steve patřil k největším americkým inovátorům - dost statečný na to, aby myslel jinak, dost odvážný na to, aby uvěřil, že změní svět, a dost talentovaný, aby to mohl uskutečnit,“ napsal prezidentský pár na blogu Bílého domu.

Čtěte také:

Nová éra Applu. Vydrží firmě kreativita i bez Jobse v čele?

„Pro ty z nás, kteří měli to štěstí s ním pracovat, je to šílená čest,“ reagoval na zprávu o Jobsově smrti jeho dlouholetý kamarád a konkurent v jedné osobě Bill Gates. Použil tak stejná slova, která často říkal i Jobs. Slovo „šílený“ patřilo k jeho oblíbeným. „Steve mně bude hrozně chybět,“ dodal zakladatel Microsoftu. Vliv, jaký měl právě Jobs, může podle Gatese přetrvat generace.

Steve Jobs Autor: Apple.com

Jobs se v uplynulých letech vypořádal se vzácnou formou rakoviny slinivky břišní. Letos v lednu však z blíže nespecifikovaných důvodů odešel na další zdravotní dovolenou. Počátkem března se objevil na tiskové konferenci k uvedení počítačového tabletu iPad 2 na trh. Později se dokonce zúčastnil setkání představitelů technologického sektoru s americkým prezidentem Barackem Obamou. Koncem srpna ale rezignoval na svou funkci a nahradil ho provozní ředitel Tim Cook, Jobs tehdy uvedl, že již není schopen vykonávat povinnosti generálního ředitele. Ve společnosti Apple však chtěl i nadále působit, protože byl jmenován předsedou správní rady. Akcie Applu po zprávě o rezignaci oslabily až o sedm procent.

Apple v posledních letech slaví úspěchy zejména s mobilními telefony iPhone a tablety iPad. Smrt Jobse přišla jen den poté, co Apple v Kalifornii oficiálně představil vylepšenou verzi svého posledního chytrého telefonu iPhone 4.

Akcie oslabují, posiluje konkurence

Podle analytiků mají hlavní konkurenti Applu po Jobsově smrti větší šanci dotáhnout jeho náskok. „Apple již nemá nikoho tak kreativního a ambiciózního, jako byl Jobs, na koho by mohl spoléhat,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Simon Liu ze společnosti Polaris Group.

Akcie firmy Apple na frankfurtské burze po zprávě o Jobsově smrti oslabily o více než tři procenta. Vzhůru dnes naopak zamířily akcie jihokorejských konkurentů Samsung a LG i japonského rivala Sony. Samsung má podle analytiků jedny z nejlepších podmínek k tomu, aby přišel s nějakými novými a vzrušujícími produkty, jimiž by konkuroval společnosti Apple. Samsung již nyní vyrábí nejbližšího konkurenta tabletu iPad. Oba podniky rovněž bojují o vedoucí pozici na trhu s chytrými mobilními telefony.

Historické milníky společnosti Apple Autor: reuters

Steve Jobs (1955-2011)

Vizionář, který změnil svět, největší génius počítačové éry, technologický guru - tak bývá označován americký podnikatel Steven Jobs. Šestapadesátiletý spoluzakladatel a do dneška výkonný ředitel společnosti Apple byl mužem mnoha tváří. Jeho mocnou zbraní byla předvídavost, rád prosazoval vlastní pravidla. Především ale určoval trendy ve vývoji počítačového průmyslu a nevzhledné přístroje povýšil na stylové doplňky, bez kterých se neobejde žádný vyznavač moderního života.
„Lidé často nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete,“ prohlásil kdysi. Bez Jobse by byl svět elektronických produktů nudnější, ať už jde o poslední verzi počítače Apple, mp3 přehrávač iPod nebo tablet iPad. Vždycky dbal na to, aby měly produkty Apple předstih před konkurencí, lahodily oku uživatele a daly se jednoduše ovládat.

Steve Jobs s iPadem - tabletem od Apple Autor: CTK/AP

Pod jeho vedením se Apple stal loni největší technologickou společností podle tržní kapitalizace (330 miliard dolarů) a třetí nejdražší obchodní značkou světa po Google a IBM.Firmu s vykousnutým jablkem v logu založil Jobs v roce 1976 se svým přítelem Stevem Wozniakem se záměrem postavit osobní počítač dostupný všem. O rok později se na trh dostal počítač Apple II, který zanedlouho udělal z desítek zaměstnanců firmy díky zaměstnaneckým akciím milionáře.
Přerod garážové firmy v instituci se stamilionovými obraty ale vizionáři Jobsovi příliš nesedl, v rámci firmy proto založil divizi Macintosh. Ta v roce 1984 představila stejnojmenný počítač, nad nímž počítačoví experti kroutili hlavami. Místo složitých příkazů se totiž ovládal pomocí myši a menu. Ačkoli tím Jobs přiblížil počítače o další krok k širšímu využití a nápad, spočívající v grafickém uživatelském rozhraní, je v současnosti uplatňovanou normou, jeho Macintosh velký komerční úspěch neměl, především kvůli nedostatku softwaru. Třenice kolem nepovedeného projektu vedly k tomu, že Jobs byl vrcholovým managementem v květnu 1985 z Apple vyhozen.
Vizi dokonalého počítače se pak pokoušel naplnit v nepříliš úspěšné společnosti NeXT. Daleko větší úspěch zaznamenal se studiem Pixar, které koupil za deset milionů dolarů od George Lucase a jehož hity jako například Úžasňákovi a Hledá se Nemo mu vydělaly pěknou řádku dolarů. V lednu 2006 prodal studio filmovému konglomerátu Walt Disney Co. za 7,4 miliardy dolarů a na oplátku získal kolem sedmi procent akcií Disneyho a místo v představenstvu společnosti.Zpátky ke kormidlu skomírajícího Apple byl Jobs povolán v roce 1997 za symbolický plat jednoho dolaru ročně. Už o tři roky později začali experti sborově prohlašovat, že se do firmy vrátila vize, což záhy pocítili i rozradostnění akcionáři.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: sal, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video