Ztřeštěné zimní cvičení: jihokorejští a američtí námořníci cvičili polonazí ve sněhu | E15.cz

Ztřeštěné zimní cvičení: jihokorejští a američtí námořníci cvičili polonazí ve sněhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Příslušníci jihokorejské a americké námořní pěchoty se v těchto dnech společně účastní vojenského cvičení na lyžařských svazích jihokorejského Pchjongčchangu, který bude v roce 2018 hostit zimní olympiádu. Simulace boje v mrazivých podmínkách zahrnuje například i potyčky vojáků vysvlečených do půl těla beze zbraní. Severní Korea svého jižního souseda jako vždy při bojových cvičeních varovala před odvetou. Nyní jde podle ní o "ztřeštěné zimní cvičení".

Vojenské cvičení, které začalo 15. ledna a skončí 3. února, se koná 180 kilometrů východně od metropole Soulu v teplotách pod bodem mrazu. Účastní se ho přes 300 vojáků. Cvičení se koná v době, kdy média spekulují, že komunistická KLDR připravuje další raketový test.

"Koloniální loutky, které nejsou nic víc než chátra, se snaží stupňovat napětí a zažehnout válku v době, kdy ani jejich americký pán neví, jak si poradit s mocnými jadernými odstrašovacími prostředky Severní Koreje," napsala severokorejská státní tisková agentura KCNA.

"Pokud jihokorejští váleční štváči rozdmýchají válku proti KLDR, v níž se budou naprosto spoléhat na Spojené státy, revoluční síly KLDR smetou agresory do posledního muže," dodala agentura.

Každoročně se různých společných vojenských cvičení těchto dvou států účastní část z téměř 30.000 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Jižní Koreji. KLDR tato cvičení opakovaně odsuzuje jako přípravu k invazi.

Severní a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu, neboť válečný konflikt z let 1950-1953 skončil pouze příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.

Nový americký ministr obrany James Mattis označil tichomořský region za prioritu americké obranné politiky a analytici očekávají, že armáda Spojených států posílí za vlády prezidenta Donalda Trumpa svou přítomnost v Asii. Mezi hlavní obavy USA v tomto regionu patří severokorejské jaderné zbraně a posilování čínské armády v oblasti Jihočínského moře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video