Kryptovlnu chytila i Nvidia, výrobci čipů vzrostla cena akcií na dvojnásobek | E15.cz

Kryptovlnu chytila i Nvidia, výrobci čipů vzrostla cena akcií na dvojnásobek

Jaroslav Bukovský

Akcie klíčového výrobce polovodičových čipů Nvidia letos podražily takřka na dvojnásobek. Ne snad že by se firma podílela na komputerizaci třetího světa, driver byznysu firmy je spjat s nejpopulárnější virtuální měnou bitcoin.

Nvidia chrlí vysoce výkonné počítačové čipy, které jsou solí pro počítačové nadšence, jelikož jejich strojům dávají potřebnou sílu pro těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn, jako je především ethereum.

Nvidia se ale neztrácí ani v jiných segmentech trhu. Její grafické čipy se používají i v dalších rychle rostoucích odvětvích, jako je herní odvětví, datová centra a automobilový průmysl, a to konkrétně v segmentu autonomního řízení.

Jen v předposledním čtvrtletí dokázala Nvidia dostat na trh o 30 procent více grafických čipů, zatímco její úhlavní konkurent AMD pouze o osm procent více, a Intel dokonce jen o pět procent více.

Na trhu grafických karet má momentálně Nvidia klíčový podíl kolem 73 procent. Především těžaři kryptoměn pořizují obvykle v rámci jednoho počítače větší množství grafických karet. Důvodem růstu herních prodejů je návrat hraní na počítači zažívající opětovný velký boom, obzvláště pak v oblasti her pro více hráčů.

Bitcoin překonává další mety, mohl by překopat žebříček nejbohatších lidí světa
Komentář Radima Valenčíka: Bitcoin versus zlato

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!