Monero: kryptoměna, která se urputněji než jiné brání tlaku velkých těžařů i dohledu státu

Monero

Monero Zdroj: profimedia

Řada lidí spojuje kryptoměny s vlastností anonymity, ve skutečnosti lze ale u většiny digitálních měn v blockchainu dohledat záznamy jednotlivých transakcí. Existují však i kryptoměny, které nabízí skutečnou anonymitu. Jednou z nich je monero.

Monero je digitální měna, která se od ostatních liší zejména vyšší mírou anonymity. Například nejznámější kryptoměna bitcoin je pouze pseudo-anonymní, což umožňuje sledovat transakce a následně je přiřadit ke konkrétní elektronické adrese. To však samo o sobě nezaručuje její dohledání a spárování s konkrétní osobou. 

Monero a kurz kryptoměny - cenu sledujte na grafu:

Monero posouvá anonymitu bitcoinu dál

U monera je to jinak. Jeho šifrovací technologie zajišťují, že adresu příjemce, odesílatele ani částku kontraktu téměř nelze dohledat.

Jak to funguje? Na blockchainu kryptoměny se totiž objevuje pouze stealth (skrytá) adresa transakce, která je sice veřejná, ale původ a cíl transakce mohou vidět jen jejich příjemci a odesílatelé. Tento systém chrání anonymitu příjemce kontraktu, identitu odesílatele zase šifrují takzvané kruhové podpisy.  

Zatímco u bitcoinu kontrakt podepisuje jenom skutečný odesílatel, u monera jej nově podepisuje až sedm účastníků transakcí naráz, což znemožňuje třetí straně jejich vystopování.

Těžba monera aneb Obrana proti centralizaci

Tvůrci monera ovšem chtějí tuto kryptoměnu bránit nejenom před případným dohledem státních institucí, ale také před centralizací jeho fungování. V dubnu 2018 proto provedli zásadní technologický update, takzvaný hard fork, který má rázně zamezit těžbě monera přes takzvané ASIC minery. 

Jde o specializované těžební přístroje, na rozdíl od grafických karet vytvořených pro jeden konkrétní typ úlohy.

Díky tomu jsou v těžbě mnohem efektivnější než ti, jenž těží pouze pomocí klasických grafických karet. O moneru se přitom dlouho hovořilo jako o měně, která je vůči Asic minerům chráněna. To však platilo pouze do letošního roku, kdy nový hardware čínské firmy Bitmain měl těžbu monera umožnit.

ASIC minery navíc jejich majitelé často spojují do takzvaných poolu s masivním výpočetním výkonem, což dále marginalizuje roli malých těžařů, kteří si chtějí přivydělat těžbou na svém počítači.

Monero a mining - má jednotlivec šanci?

I kdyby se vývojářům podařilo ASIC minerů zbavit, bude pro jednotlivce jeho těžba čím dál méně efektivnější. Vzhledem k tomu, že se dostupnost "mincí" monera neustále snižuje, těžba zůstává prakticky jen na specializovaných týmech. 

Stejně jako u bitcoinu se bude počet emitovaných mincí postupně snižovat, oproti bitcoinu je ale u monera počet mincí neomezený. Snižující se tempo vydávaných mincí se výrazně zpomalí v roce 2022, kdy bude v oběhu zhruba 18 milionů mincí. Následně se mají nové "mince" generovat tempem 0,3 monera za minutu.

Burzy, směnárny, peněženky

Monero lze stejně jako ostatní kryptoměny koupit na specializovaných burzách nebo ve směnárnách. Poté však nastává klasický problém, kde virtuální mince uchovávat. Vybrat lze z hardwarových i online peněženek.

Kurz nabral sestupnou trajektorii

Monero vzniklo v roce 2014 oddělením z bytecoinu, první kryptoměny používající protokol CryptoNote. Do poloviny roku 2016 pak byla měna mimo záře reflektorů. Největší slávu zažila stejně jako ostatní digitální měny postupně na přelomu loňského a letošního roku.

Tehdy jeho kurz vůči dolaru dosáhl svého vrcholu téměř 500 dolarů za jednotku měny. Následně však jeho cena prudce poklesla pod 200 dolarů za minci.