Ve světě kryptoměn fungují různé obchodní modely, těžaři Zcash odvádějí pětinu mincí vývojářům

Zcash

Zcash Zdroj: profimedia

Anonymitu a soukromí nabízí více kryptoměn, každá na to jde ale trochu jinak. Zcash využívá technologie zk-SNARKs. Tato virtuální měna se ale od ostatních odlišuje i tím, že "daní" těžbu. Dvacet procent z vytěžných coinů jde do kapes vývojářů. O Zcash si přečtěte více ve vysvětlovacím článku.

Kryptoměna Zcash je vytvořena na protokolu Zerocash, který vznikl na konci roku 2013. Zerocash měl být průvodně součástí bitcoinového blockchainu, ale vývojáři se nakonec rozhodli, že vytvoří novou kryptoměnu Zcash. Ta byla představena na podzim roku 2016. 

Zcash a kurz kryptoměny – cenu sledujte na grafu 

Zcash a sázka na soukromí i bezpečnost

Zcash je další kryptoměna zaměřená na anonymitu a soukromí. Používá k tomu speciální kryptografickou metodu zk-SNARKs (zero-knowledge Succinct Non-interactive ARgument of Knowledge), která dokáže odhalit podvodné transakce a zároveň ty platné zaznamenat do blockchainu bez toho, aby bylo nutné kontrolovat samotná (meta)data jednotlivých plateb.

Zcash přitom umožňuje využívat nejen zašifrované, ale i transparentní adresy a posílat transakce mezi nimi. U transakce mezi transparentním a zašifrovaným účtem se skryje pouze odesílatel, nebo příjemce. U transakcí mezi oběma zašifrovanými účty technologie ochrání soukromí odesílatele i příjemce a zároveň zanechá utajenou i poslanou částku.

Zcash mining a "daně"

Zcash funguje na principu proof of work, což znamená, že jednotlivé bloky s transakcemi přidávají do řetězce těch stávajících samotní uživatelé, respektive takzvaní těžaři. Zcash má stejně jako bitcoin stanoven maximální počet svých "mincí" na celkem 21 milionů. Ty by se měly dotěžit do roku 2023. V současnosti se  jeden blok vytěží v průměru za 2,5 minuty.

Odměna za vytěžení bloku je 12,5 virtuálních mincí Zcash, ta se však postupně snižuje. První čtyři roky jde navíc dvacet procent z vytěžených coinů zakladatelské společnosti Zcash Company. Po vytěžení minci budou vývojáři vlastnit 2,1 milionu "mincí", tedy jednu desetinu. Ty mají být využity na další technologický rozvoj kryptoměny.

Těžba kryptoměny Zcash a potřebný hardware

Pro těžbu se využívají hlavně grafické karty a procesory. Situaci ale mohou změnit specializované čipy, jež jiné činnosti neslouží, takzvané ASIC minery.

Začátkem května 2018 totiž čínský výrobce těžicích zařízení Bitmain oznámil, že pro Zcash první ASIC miner vyvinul. 

Jak koupit Zcash?

Mince Zcash nemusíte jen těžit, ale lze je i koupit – nabízí je známé burzy a směnárny, mezi nimiž je například Bitfinex nebo Binance

Zcash wallet (peněženka)

Důležitou otázkou rovněž je, kde posléze virtuální měnu Zcash uchovávat. Držet kryptoměny na burzy optimálním řešením z hlediska kyberbezpečnosti není. Alternativu představují elektronické peněženky, například ve formě mobilní aplikace. Řada z nich podporuje více virtuálních měn najednou (včetně Zcash). Příkladem je aplikace Coinomi

Zcash má podporu i u takzvaných hardwarových peněženek - u Trezoru české firmy SatoshiLabs i konkurenčního produktu Ledger Nano.