Holler promluvil poprvé od zásahu policie. Cryfin mu měli chtít ukrást, slíbil odhalit zbylý majetek
Padlý kryptopodnikatel Václav Holler je připraven ukázat, kde je zbývající majetek z jeho zkrachovalé firmy Cryfin. Uvádí to ve svém červencovém prohlášení pro insolvenčního správce. Jde o Hollerovo první přímé veřejné vyjádření ke stavu jeho někdejšího kryptobyznysu a příčin jeho pádu od policejní razie ve firmě v březnu 2022. Vedle své verze příběhu Cryfinu a popisu svého současného života Holler v prohlášení tvrdí, že jej měli se zbraní v ruce nutit k tomu, aby se fakticky vzdal své firmy. Finančník byl spolu se dvěma svými spolupracovníky už v roce 2022 obviněn policií z investičních podvodů. Odhad škod přesahuje miliardu.
„Jsem si naprosto jist, že celé trestní řízení je účelově vyprovokováno mými bývalými společníky,“ uvádí Holler v dokumentu. Sám sebe v něm popisuje jako člověka stále aktivního ve své původní branži. „Část mého pracovního nasazení je ryze odborná: konzultant v oboru kryptoměn, systému burz, směny a dalšího relevantního IT,“ dodává Holler, který je podle dokumentů v insolvenčním rejstříku aktuálně zaměstnaný ve společnosti Eurosecur. Také ona ale přihlásila v rámci Hollerovy insolvence pohledávku za třicet milionů korun.
„Věřím, že jak se situace v Cryfinu dořeší, tak díky tomu, že se udržuji v oboru bdělý, budu moci nabídnout všem mým a Cryfin investorům patřičnou náhradu financí,“ píše Holler a vytváří tak dojem, že kryptobyznys společnosti fakticky neskončil.
Jeho příběhu stále mnozí věří
Právě to, že se Hollerovi daří o sobě vytvářet zdání nespravedlivě stíhaného člověka a o Cryfinu, že neztratil svůj byznysový potenciál, je podle právníků příčinou, proč se zatím do trestního řízení proti Hollerovi přihlásilo nad očekávání málo lidí.
„V tuto chvíli zastupujeme nižší desítky poškozených. Domníváme se, že velká část poškozených si zatím nezvolila žádného zástupce, protože mohou věřit, že se nejednalo o žádný trestný čin a že policie svou akcí zastavila fungující projekt,“ říká právník Filip Svoboda z Advokátní kanceláře Petráš Rezek. „Věří, že když se nepřihlásí, pomůžou tím udržet projekt při životě, díky čemuž se jim v budoucnu vrátí peníze.“ Svoboda ale připomíná, že na řešení trestních případů nemá žádný vliv okolnost, kolik poškozených náhradu škody nárokuje.
Holler za strůjce byznysového kolapsu Cryfinu označuje celou řadu věřitelů, svých bývalých spolupracovníků, a dokonce i známých tuzemských advokátních kanceláří. Na jeho seznamu figuruje třeba majitel sítě parfumerií Fann Jaroslav Kokolus, který v Hollerově případu přihlásil pohledávku za několik set milionů korun. Zpronevěřit finance měli podle Hollera ještě v době, kdy firma normálně fungovala, společníci Lukáš Uhlíř a Radim Fiala.
„Čelil jsem útokům i od pana Jaroslava Havla z Havel Partners, který na mě poslal prostředníka ze Slovenska, který mě nutil přepsat na něj Cryfin,“ zmiňuje v dokumentu známého českého právníka Holler a tvrdí, že na něj vymahač měl dokonce vytáhnout zbraň. Havel takovou roli striktně odmítl: „Co píše Václav Holler, je samozřejmě úplný nesmysl.“
Moc toho nejspíš nezbylo
Jak uvádí insolvenční rejstřík, věřitelé měli v polovině června přihlášené pohledávky za více než 1,2 miliardy korun a jejich seznam čítá nižší stovky jmen. „Jsem ochoten vše doložit a ukázat, kde jsou majetky,“ slibuje však v prohlášení Holler.
Z majetku Cryfinu přitom nejspíš mnoho nezbylo. Firma podle policistů shromažďovala bez jakéhokoliv oprávnění peníze od veřejnosti „pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice“. Takto získané prostředky ale obvinění využívali v rozporu se smluvními ujednáními k financování svých nákladných životních potřeb. Hradili z nich také provozní náklady skupiny Cryfin včetně pronájmu aut a lukrativních prostor, nemálo utratili za marketing. Z peněz si také vypláceli provize za zprostředkování.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!