Smír a desítky milionů navíc. Největší věřitel Michala Mičky si vyjednal lepší pozici
Padlý podnikatel s módou Michal Mička se dohodl s největším věřitelem na smírném řešení svých dluhů. Dominantní balík peněz dluží někdejší majitel značek jako Pietro Filipi nebo Kara Trutnov pražskému podnikateli Martinu Hesovi. Ten dosud u Mičky nárokoval pohledávky kolem 180 milionů korun, z nich ale rozhodující část insolvenční správce zkrachovalého podnikatele v minulosti smetl ze stolu jako neodůvodněné. Smír navržený Hesem a odsouhlasený Mičkovým insolvenčním správcem počítá s tím, že zkrachovalý podnikatel Hesovi zaplatí víc, než to původně vypadalo. Podle expertů jde o příznivý signál pro Mičkovy věřitele. Dohodu ještě musí stvrdit insolvenční soud.
„Věřitel předložil insolvenčnímu správci smírný návrh, který správce považuje za přijatelný,“ uvádí v žádosti soudu právní kancelář Azam – insolvence spravující insolvenční řízení Michala Mičky. Hes by smírným návrhem mohl v důsledku získat ze svých pohledávek vůči Mičkovi zhruba dvojnásobek peněz, než se doposud zdálo.
Návrh počítá s uznáním dluhů ve výši zhruba 67 milionů korun, tedy bezmála čtyřiceti procent celkových nároků Hese vůči Mičkovi. Návrh počítá s tím, že Hes získá nárok na část obří sumy úroků z prodlení, na kterou by kvůli jejich dřívějšímu popření insolvenčním správcem Mičky jinak neměl nárok. Jak uvádí znalec, souhlas správce s potenciálně vyšším plněním může svědčit o tom, že by se obdobného kroku mohli dočkat i ostatní věřitelé.
„Jestliže insolvenční správce doporučuje jednání o smíru s jedním z věřitelů, potom si musí být jistý, že podobnou míru uspokojení jsou schopni dosáhnout i další věřitelé v obdobné pozici, jako má pan Hes,“ uvádí ekonom a partner poradenské společnosti Moore Czech Petr Kymlička s tím, že konečným garantem spravedlnosti je soud, který nepřistoupí na jakékoli upřednostňování jednotlivých věřitelů. „Považuji to tedy spíše za dobrou zprávu pro další věřitele a vlastně i pro pana Mičku, kteří vidí, že aktivní jednání mezi insolvenčním správcem a věřiteli má smysl pro obě strany,“ dodává Kymlička.
Hes v minulosti svými penězi vstoupil do realitního projektu Rezidence U Hvězdy, na němž se Mička svého času podílel, než se začala byznysově potápět jeho skupina C2H. Následně z projektu odešel, silné finanční propojení s Hesem ale zůstalo. I kdyby soud Hesovi uznal větší část jeho pohledávek, kamenem úrazu bude reálné majetkové „dědictví“ Mičkova byznysu. Věřitelé zatím ze svých pohledávek vůči Mičkovi ve výši kolem 1,15 miliardy získali něco málo přes osm milionů korun, což odpovídá zhruba sedmi desetinám procenta celkové sumy dluhů.
Do pěti let by pak podle výhledu insolvenčního správce měli věřitelé získat celkem kolem 2,58 procenta svých pohledávek, což by odpovídalo zhruba třiceti milionům korun. Všechny dluhy by Mička tímto tempem ovšem splatil kolem roku 2217. Výnosy z prodeje posledních zbytků Mičkova majetku zahrnující sbírku obrazů a dvou sběratelských hodinek přitom už věřitelé inkasovali během února a žádný další významnější příjem z tohoto směru je tak nečeká.
Podle loňské zprávy o stavu insolvenčního řízení Michal Mička loni pracoval za padesát tisíc korun měsíčně pro brněnskou firmu Albra Finance investičního poradce Aleše Brabence. Ten stál mimo jiné u zrodu obchodníka s cennými papíry Efekta, který zprostředkovává rovněž investice do firemních dluhopisů. Zaměstnanecký poměr později vypověděl a v současnosti má příjmy pouze z podnikání.
Mezi významné Mičkovy věřitele patří s pohledávkami přes sto milionů korun třeba skupina Natland, miliony ale dluží například i společnosti Livesport nebo majiteli tužkařského gigantu Koh-i-noor Vlastislavu Břízovi. Mičkova podnikatelská skupina C2H se dostala do insolvence počátkem roku 2021. Jako hlavní důvod potíží tehdy Mička uvedl dopady uzavírek obchodů kvůli pandemii.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!