Rusové kradou Chrenkovi a jeho partnerům ukrajinskou železnou rudu. Loni je tím připravili o stamiliony
Investiční skupina Minerfin, největší vlastník Třineckých železáren, počítá ztráty způsobené válkou na Ukrajině. Do jejího portfolia spadá také zhruba 51procentní podíl v ukrajinském těžaři železné rudy, Záporožském železnorudném kombinátu, který však během invaze ovládli Rusové. Minerfin tak ve své výroční zprávě eviduje čistou ztrátu podniku ve výši bezmála 25 milionů eur, v přepočtu zhruba 630 milionů korun. Skutečná ztráta ale může být výrazně vyšší.
Minerfin kromě průmyslníka Tomáše Chrenka, který je s Třineckými železárnami mediálně spjatý nejvíce, kontrolují také další miliardáři slovenského původu – Evžen Balko, Ján Moder a rodina Blaškových. Celé skupině Minerfin, která má sídlo na Slovensku, loni klesl čistý zisk z 99 na přibližně 60 milionů eur, tedy na zhruba 1,5 miliardy korun.
Ke ztrátě z ukrajinského trhu se přidal i výrazný propad zisku Moravia Steel, mateřské společnosti Třineckých železáren, která v čistém vydělala kolem 26 milionů eur, meziročně o čtyři pětiny méně. I zde hrála podstatnou roli válka na Ukrajině, protože svými důsledky drasticky zdražila nejklíčovější vstupy pro výrobu oceli. Minerfin v Moravia Steel drží přibližně 49 procent.
Na Ukrajině je ale situace přece jen dramatičtější. Záporožský železnorudný kombinát byl zvyklý těžit jednotky milionů tun železné rudy ročně. Ještě v roce 2021 závod vydělal v přepočtu přes miliardu korun a podle ukrajinského veřejnoprávního serveru Suspilne.media patřil do stovky největších podniků na Ukrajině.
Podle think-tanku GMK Center navíc záporožský závod disponuje ložisky Pivdenno-Bilozerske a Pereverzivske se souhrnnými zásobami v objemu takřka 600 milionů tun rudy. Ty by při předválečném tempu těžby vystačily na déle než sto let.
V polovině června roku 2022 však Minerfin ztratil nad podnikem kontrolu, když jej po dobytí oblasti ovládli Rusové. Ještě týž měsíc náčelník Záporožské oblastní vojenské správy Oleksandr Staruch podle serveru Suspilne.media oznámil, že okupanti z oblasti vyvážejí vytěženou rudu. A podle posledních zpráv britských zpravodajských služeb z června tohoto roku Rusko v dolech také aktivně těží a po železnici rudu odváží přes Krym do Ruska.
Minerfin ve výroční zprávě přiznává, že závod pod kontrolou nemá a že to je také důvod, proč finanční údaje z Ukrajiny nejsou auditované. „Z důvodu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině není ke dni sestavení této individuální účetní závěrky k dispozici účetní závěrka podle standardů IFRS a příprava na tomto základě by byla neproveditelná, nebo by způsobila nepřiměřené náklady,“ píše se v dokumentu. Výše vykázané ztráty z ukrajinské těžební společnosti se tak časem může ukázat jako příliš optimistická. Minerfin se ale k výpočtům nechtěl vyjadřovat, veškeré zaslané dotazy nechal bez komentáře.
Minerfin na Ukrajině vlastní ještě dvě menší společnosti, které podnikají v oblasti nákladní dopravy. Minerfin Trans se zabývá přepravou železné rudy, případně dalších sypkých materiálů na ukrajinském území a EX IM Trans tyto služby nabízí i mimo svůj domácí trh. Zatímco první jmenovaná společnost loni v čistém vydělala 22 milionů korun, druhá prodělala přes dva miliony korun.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!