Hubáček se definitivně stahuje z Británie. Bateriové projekty prodal Tykačovu souputníkovi

Miliardář Pavel Hubáček

Miliardář Pavel Hubáček Zdroj: Tomeš Michael / E15

Ondřej Souček

Skupina Creditas podnikatele Pavla Hubáčka prodala i druhou část společnosti InterGen, kterou na začátku roku 2023 získala od Pavla Tykače a dvou čínských státních podniků. Firmu Green Bess Developments, která se zaměřuje na rozvoj velkokapacitních bateriových úložišť, od něj kupuje Tykačův dlouholetý byznysový partner Petr Nešetřil, který se navzdory velkým transakcím v médiích objevuje jen sporadicky. 

Součástí transakce jsou tři skotské bateriové projekty o stejném výkonu 500 megawattů a jeden anglický, který je rozdělen na dvě etapy. V prvotní fázi dosáhne výkonu 450 megawatttů a v té druhé se rozroste na jeden gigawatt. Anglická velkokapacitní baterie s označením Gateway by měla vyrůst v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v roce 2027. Baterie s označením Eccles a Kilmarnock mají být v optimistickém scénáři připojeny do sítě tentýž rok a projekt New Deer je na úplném začátku s potenciálním připojením v roce 2033, potvrdil Nešetřil.

Termíny zahájení výstavby se však u všech zmíněných projektů zatím neustále odsouvají. Redakce e15 o Tykačových britských bateriích psala poprvé v roce 2020, kdy tehdejší šéf společnosti InterGen Jim Lightfoot očekával, že provoz by mohla první baterie zahájit už v roce 2024. 

Už letos Creditas e15 sdělila, že zvažuje prodej projektů. „Zájemci o koupi za námi chodili od začátku, cílem ale bylo posunout projekty do takového stavu, aby byly co nejlépe prodejné. Pak rozhodla nejlepší nabídka,“ přibližuje mluvčí Hubáčkovy skupiny Lucie Brunclíková. Creditas se podle ní chce soustředit pouze na středoevropský trh a po vstupu na slovenský trh nyní zvažuje i expanzi do Polska.

Přestože výstavba úložišť vyjde na desítky miliard, Nešetřil zatím externí financování nepotřebuje. Mylná je podle něho i domněnka, že by projekty hradil za pomoci peněz Pavla Tykače. „V určité fázi developmentu se vnějšímu kapitálu nevyhneme, pak nejspíš půjdeme cestou bankovního úvěru. Pokud jde o zapojení Pavla Tykače, ten se nepodílel ani na akvizici, ani nepředpokládáme jeho budoucí účast na developmentu projektů,“ říká Nešetřil, který nevylučuje, že jednotlivé lokality bateriových úložišť prodá těsně před spuštěním.

„Ve hře je jak vlastní postupný development projektů, tak finanční účast dalších investorů. Až na druhém konci spektra je prodej některých či všech projektů. Záležet bude na atraktivitě jednotlivých nabídek,“ dodává.

Nešetřil Green Bess Developments koupil prostřednictvím kyperské firmy Charlinvest. Jako kontaktní adresu v britském obchodním rejstříku nicméně uvedl kancelářskou budovu, kde kromě jeho české společnosti Charlton sídlí také skupina Sev.en Pavla Tykače. Tento fakt, stejně jako u jeho dřívějších transakcí, vzbuzuje otázky, zda se Tykač na transakci nějakým způsobem nepodílel. V tomto ohledu je nutné připomenout, že Tykač letos od Hubáčka získal zpátky první část InterGenu, tedy britské plynové elektrárny.

Oba byznysmeni spolu začali podnikat už v devadesátých letech, od té doby se podíleli na řadě obchodů a přátelské vztahy je pojí dodnes. Ještě v roce 2018 Tykač Nešetřila finančně podpořil, když druhý jmenovaný významně expandoval v zemědělství. Díky akvizici zemědělského podniku Agro & Kombinát Dolní Žandov z Karlovarska Nešetřil získal čtyři tisíce hektarů nové zemědělské půdy.

Tykačův mluvčí Jan Chudomel tehdy vyloučil, že by se Tykač na transakci jakkoliv přímo podílel. Na druhou stranu potvrdil, že mu Nešetřilův zemědělský byznys není lhostejný. 

„Zájem je srovnatelný například se zájmem banky, která poskytla klientovi úvěr, a má tudíž zájem na tom, aby jeho podnikání prosperovalo,“ uvedl v roce 2018 k angažmá Pavla Tykače Chudomel. 

Nyní už jsou podle Nešetřila půjčky splacené. Veškeré zemědělské projekty jsou podle něj již delší dobu pod bankovním financováním a Pavel Tykač už na nich žádný zájem nemá. 

Otázka ohledně propojenosti však vyvstává i u Nešetřilova investování do akcií ČEZ. V březnu loňského roku jeho dceřiná společnost Abaretia Holdings překročila úroveň jednoho procenta podílu, kvůli čemuž vyšlo najevo, že Nešetřil vlastní akcie skupiny ČEZ v hodnotě přes 5,6 miliardy korun. K polovině letošního června už kontroloval dokonce podíl 1,43 procenta, který by měl dnes hodnotu zhruba 6,7 miliardy korun. Otázkou je, jestli je náhoda, že Nešetřil kupuje akcie v době, kdy stejnou strategii podle vlastních vyjádření volí i samotný Tykač. Tykač byl totiž k polovině června po ministerstvu financí se svou společností Belviport Trading druhým největším akcionářem, Nešetřil hned za tím třetí.

Na přímý dotaz, zda mu s investicí Tykač finančně vypomáhá nebo zda jde o koordinovaný nákup, Nešetřil odpověděl, že k této části byznysu se vyjadřovat nebude.

„Nevidím důvod, abych veřejně komentoval financování a svoji strategii nákupů akcií. Akcionářem skupiny ČEZ jsem už více než dvacet let, a pokud si správně pamatuji, tak jsem tehdy nakupoval za 86 korun za akcii,“ řekl. Dohledat původ zdrojů nelze ani z veřejných zdrojů, protože Nešetřil akcie kupuje přes kyperskou firmu. 

Nešetřil v Česku kromě zmíněných aktiv vlastní také moderní strašnický zimní stadion Icerink nebo pozemky u jihočeské obce Nová Ves nad Lužnicí, kde by se v budoucnu mohl těžit štěrkopísek a živec.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!