Další solární krach. Do zadlužené firmy dali peníze i investoři crowdfundingové platformy Fingood

Společnost Golden Sun

Společnost Golden Sun Zdroj: via Facebook

Ondřej Souček
Diskuze (1)

Útlum solárního byznysu má další oběti. V insolvenci postupně končí dceřiné společnosti instalační skupiny Golden Sun, které fungovaly jako regionální pobočky v období solárního boomu. Zadlužená firma už je smířená s tím, že dceřinky nechá padnout, a věřitelům nabízí, že mateřskou skupinu restrukturalizuje a půjčené peníze vrátí během několika let. Na financování firmy se přitom podílela i crowdfundingová platforma Fingood, přes kterou investovali drobní investoři.

Golden Sun se podobně jako velká část solárních firem svezla na vlně energetické krize, během níž vysoké ceny elektřiny významně zkrátily návratnost investice. Ještě v roce 2021 skupina vykazovala konsolidované tržby pod 20 milionů korun, přičemž loni to bylo podle stránek společnosti Fingood už přes 170 milionů. Po normalizaci cen elektřiny však poptávka ochladla a na trhu desítky solárních firem skončily v insolvenci a další stovky ukončily svou činnost.

Příliš velké ambice

„Záměr postavit síť poboček byl v době realizace smysluplný, chtěli jsme být blíže zákazníkům, pomohlo nám to podstatně vyrůst. Jenže zvýšená poptávka trvala jen krátce a v posledních měsících se nám naopak snížil manévrovací prostor,“ říká zakladatel společnosti Peter Župa, podle něhož už firma neměla možnosti, jak pobočky udržet v provozu.

Nyní Golden Sun, která dluží vyšší desítky milionů, ponechá dceřinky svému osudu, nebude nabízet jejich reorganizaci, a tím pádem pravděpodobně skončí v konkurzu. Do jaké míry mohou jejich aktiva uspokojit věřitele, Župa neuvedl.

„Dluhy dceřinek nejsme schopni zaplatit, z byznysu ale nechceme odejít. Svým zákazníkům nabízíme převzetí záruk a věřitelům vlastní restrukturalizační plán mimo insolvenční řízení. Jedná se o prodloužení splatnosti půjčky s tím, že v rámci mateřské skupiny převezmeme celý byznys a pokusíme se dluhy splatit celé,“ říká Župa. To už ale skupina bude muset zvládnout s dost osekanými provozními náklady a ve značně zúženém týmu. V době, kdy se firmě nejvíce dařilo, zaměstnávala 75 lidí. Nyní podle Župy nemá ani 20 pracovníků.

Reorganizační záměr Golden Sun představila všem věřitelům už loni, ne všechny ale přesvědčila. Společnost SolSol, která dlužníkovi dodávala solární komponenty, podle insolvenčního rejstříku svou pohledávku prodala pohledávkové firmě Elvenport Nominees, která následně podala návrh na insolvenci. Návrh na insolvenci další dceřinky poslali sami bývalí zaměstnanci. Další věřitel, společnost Fingood, který do firmy poslal takřka deset milionů korun, byl sice benevolentnější, výsledek je pro něj ale značně nejistý. 

Spálil se i Fingood

„Investice do projektů společnosti Golden Sun Energy dosáhly objemu v řádu milionů korun, firma v souladu se smlouvou splácela úroky, nicméně nyní dluží 9,7 milionu korun. S firmou proběhlo na podzim několik osobních schůzek, kde jsme řešili úpravu splátkového kalendáře i možnosti dozajištění. Po prohlášení úpadku dojde v zákonné lhůtě k přihlášení pohledávek,“ říká provozní ředitel Fingoodu Ondřej Kozel. 

Podle investičního teaseru, tedy informačního letáku pro potenciální zájemce, je investice zajištěna zásobami, firemními vozy a směnkou za majitelem společnosti Peterem Župou i mateřskou skupinou. Jakou míru uspokojení to znamená pro investory, však ukážou až příští měsíce, nebo spíše roky. 

Problematických investic má Fingood v poslední době víc. Investoři v rámci internetových diskuzí zmiňují minimálně vyšší jednotky firem, které investorům půjčky nesplácejí včas.

„Celková část portfolia v prodlení kvůli těmto několika případům v loňském roce vzrostla, nyní se podíl nesplácených úvěrů pohybuje zhruba na úrovni běžných bankovních zajištěných úvěrů. U všech případů postupujeme ve vymáhání individuálně, hledáme vhodné možnosti pro obě strany – od nového splátkového kalendáře, postoupení pohledávky až po případné vyhlášení insolvence,“ říká Kozel s tím, že loni firma výrazně kapacitně posílila útvar řízení rizik. Podíl projektů v prodlení na dotaz redakce e15 číselně nespecifikoval.

Solární obor je v Česku od loňského roku v útlumu. Pozemních solárních parků se staví málo, protože banky vnímají takovou investici jako rizikovou kvůli stále častějším záporným cenám elektřiny. U výstavby střešní fotovoltaiky výrazně ochladla poptávka poté, co se ceny elektřiny vrátily blíže úrovním z předkrizového období. A instalace solárních panelů na komerční budovy zas brzdí liknavé stavební úřady nebo Národní rozvojová banka, která firmám schvaluje dotace.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)