Banka Creditas si postaví nové sídlo. Od Sekyry koupila projekt na obří budovu v Praze
Banka Creditas si u developerské společnosti Sekyra Group pořídila projekt nové administrativní budovy na Rohanském nábřeží v Praze 8 - Karlíně. Objekt pro téměř dvě tisícovky lidí s pronajímatelnou plochou přes 17 tisíc metrů čtverečních bude dokončen do tří let. Poté se stane novým sídlem banky a dalších společností skupiny Creditas. Se Sekyrou jedná podle informací e15 o novém sídle i polostátní skupina ČEZ, která se zřejmě přesune ze stávající Brumlovky na Smíchov vedle budoucího sídla České spořitelny, které Sekyra společně s bankou staví až do finálního dokončení. Sekyra Group je developerem velkého území na Rohanském ostrově i na Smíchově.
„Skupina Creditas dynamicky roste, přibývají další společnosti, logicky jsme proto pro naše zaměstnance hledali další, dostatečně rozsáhlé a reprezentativní prostory, které budou odpovídat nejmodernějším trendům,“ říká člen představenstva Banky Creditas Kamil Rataj ,zodpovědný za správu majetku. Výstavbu zastřeší společnost Creditas Real Estate Management. Celkové investiční náklady projektu by měly převýšit dvě miliardy korun, cenu projektu ale ani jedna ze stran nezveřejnila.
Budova nazvaná A2 bude součástí nové čtvrti Rohan City tvořené administrativními i bytovými objekty v blízkosti metra Invalidovna, kde má do budoucna bydlet nebo pracovat 11 tisíc lidí. Více než dvacetihektarový brownfield se tak postupně revitalizuje a přeměňuje ve významnou komerční lokalitu, jejíž součástí bude i po Stromovce druhá největší relaxační zóna v Praze.
Projekt od Jakuba Ciglera
Nová centrála skupiny Creditas celkově nabídne více než 17 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy, z čehož přes 500 metrů čtverečních tvoří restaurace a téměř 15 tisíc metrů čtverečních kanceláře. Dobré dopravní obsluze pomůže kromě blízkosti metra, tramvají a cyklotrasy i dostatečná kapacita garáží pro 180 aut a třicítku jízdních kol.
„Projekt pro Creditas nabízí špičkový design od týmu architekta Jakuba Ciglera a značný důraz na šetrné technologie, které mimo jiné zajistí i úsporný provoz celé budovy,“ doplňuje Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group, která projekt na Rohanském ostrově bance Creditas za nespecifikovanou cenu prodala a celé území rozvíjí.
Rohanský ostrov, IPR|
Dům na Rohanském nábřeží se přidává k dalším administrativním budovám, jež už banka vlastní. Patří mezi ně zejména dům S9 v Sokolovské ulici, stávající centrála bankovní skupiny v ulici Pobřežní a budova na Třídě Svobody v Olomouci. Část těchto kapacit využívá přímo banka či společnosti ze skupiny Creditas, část pronajímá externím subjektům.
Stavbou nového sídla se pomyslně i prakticky dokončuje přerod Creditas v plnohodnotnou českou banku s vlastním reprezentativním sídlem. A také se završuje přechod celé skupiny z původně domovské Olomouce do Prahy. Vlastník skupiny finančník Pavel Hubáček se také už naplno přesouvá do Prahy. V centru hlavního města právě mimo jiné dokončil dlouho diskutovaný projekt nového bytového domu U Milosrdných na Starém Městě, v minulosti přezdívaný „maršmeloun“, kde vzniklo 27 exkluzivních bytů.
Do nového se přesune i ČEZ
Kancelářský trh se pomalu zvedá z hlubokého útlumu. Manažeři se dívají po modernějších pracovištích nejen kvůli tomu, aby splnili budoucí požadavky udržitelnosti, ale také aby nalákali zaměstnance z domovů zpět na pracoviště. Do nových kanceláří zamířila nedávno Škoda Auto, adresu letos mění velké mediální domy a třeba Česká spořitelna už vyhlíží moderní budovu na Smíchově. Do nové administrativní budovy Red Court od developera J&T Real Estate se přestěhovala centrála zbrojařského holdingu Czechoslovak Group.
Novou centrálu by rád vybudoval i polostátní ČEZ pro několik tisíc svých zaměstnanců, kteří jsou nyní roztroušeni po více pronajatých budovách v Praze. Dosavadní sídlo má ČEZ na Brumlovce. Podle informací e15 už několik měsíců jedná se Sekyrou o novém sídle na Smíchově vedle budoucí centrály České spořitelny. Česká energetická jednička by se měla stěhovat nejdříve v roce 2028.
Míra neobsazenosti kanceláří činila v prvním čtvrtletí 7,5 procenta. „Dobrá zpráva je, že se po delším období objevily i nově zahájené spekulativní projekty, což znamená definitivní konec pomyslného období sucha v kancelářském developmentu,“ domnívá se analytik společnosti Colliers Josef Stanko.
Postavit kancelářskou budovu je ale nyní mnohem dražší než dřív. Například interiéry stojí podle realitněporadenské společnosti Prochazka & Partners dvakrát více než před covidem. Pryč jsou časy velkých open spaců, špičkové kanceláře jsou dnes členitější a nabízejí různá místa pro setkávání, neformální porady i odhlučněná místa k telefonování nebo videohovorům. A to samozřejmě stojí peníze.
„Firmy se snaží, aby se zaměstnanci vrátili na pracoviště, a snaží se stavět nádherné kanceláře, aby je tam nalákaly,“ říká vedoucí partner poradenské firmy Radek Procházka. Na rychlejší rozvoj kvality kanceláří podle něj tlačí mimo jiné požadavky ESG, které během příštích let donutí tuzemské firmy dokazovat svou klimatickou i společenskou udržitelnost. Jejich kanceláře tak budou muset být ekologické, udržitelné a úsporné.