Alibaba debutovala v Hongkongu. Její akcie posílily o skoro sedm procent | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Alibaba debutovala v Hongkongu. Její akcie posílily o skoro sedm procent

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

První den technologického giganta Alibaba na hongkongské burze se vydařil. Akcie firmy posílily o 6,6 procenta. Při úpisu byla cena za akcii stanovena na 176 hongkongských dolarů, tedy asi 521 korunách. Nakonec ale titul uzavřel na 187,6 hongkongského dolaru, zhruba 555 korunách.

Celkově Alibaba nabídla na burze v Hongkongu 500 milionů akcií. Z jejich prodeje zatím získala 11,3 miliardy dolarů, tedy asi 261,6 miliardy korun. Tato čísla dělají z nabídky Alibaby největší vstup na hongkongskou burzu od roku 2010. Agentura Reuters poznamenala, že se jedná o největší prodej akcií na světě v tomto roce. Na burze má Alibaba kód 9988. Toto číslo v čínštině zní podobně jako „věčný blahobyt“.

Čínská společnost může v Hongkongu získat až 12,9 miliardy dolarů. To však za předpokladu, že se rozhodne využít v následujících třiceti dnech takzvanou over- -allotment opci. Ta by znamenala prodej dalších akcií v případě vysoké poptávky. Podle svého dřívějšího vyjádření chce Alibaba získané prostředky využít k rozšíření svých internetových služeb.

Alibaba může ze vstupu na burzu v Hongkongu získat až 13 miliard dolarů

Již od roku 2014 obchoduje Alibaba se svými akciemi i na burze v New Yorku. Akcie společnosti jsou na této burze i na té hongkongské zastupitelné, a investoři tak mohou prodávat i nakupovat na obou burzách za podobnou cenu. Při debutu Alibaby v Hongkongu uzavřely akcie čínské společnosti na newyorskké burze na 190,45 dolaru za akcii. To odpovídá růstu o 1,18 procenta.

Od vstupu na newyorkskou burzu před pěti lety se cena akcií Alibaby více než zdvojnásobila a od začátku tohoto roku vzrostla asi o 39 procent. Podle informací finanční společnosti Refinitiv je Alibaba letos pátou nejobchodovanější firmou v New Yorku. Denní objem obchodů s jejími akciemi se pohybuje okolo 2,6 miliardy dolarů. Tržní hodnota čínské společnosti je nyní 509 miliard dolarů.

Evropská konkurence Facebooku a Googlu je na světě, má jmění v hodnotě 100 miliard dolarů
Zakladatel Alibaby Jack Ma jde v 55 letech do důchodu. Chce být jako Gates

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!