Bitcoin rozdělil finanční svět, kryptoměna je na pranýři i piedestalu zároveň | E15.cz

Bitcoin rozdělil finanční svět, kryptoměna je na pranýři i piedestalu zároveň

Jaroslav Bukovský

Největší italská retailová banka Intesa San Paolo koncem týdne zavolala po silnější regulaci bitcoinu. Virtuální měna je prý spekulativní bublina a je jen otázkou času, než se zhroutí jako domeček z karet. Banka se tak zařadila do početného tábora bitcoinových skeptiků, na skutečné hodnotě a osudu virtuální měny se nicméně ani velká jména z finančního světa stále ani náhodou nejsou schopni shodnout.

„Pokud bitcoin vzroste z tisíce dolarů na desetinásobek během jednoho roku, tak není pochyb o tom, že jde o bublinu. Sám bych bitcoin v žádném případě nenakupoval a je na regulátorech, aby tento problém neprodleně začali řešit,“ uvedl v pátek pro italskou televizi TG5 šéf Intesy Carlo Messina.

Bitcoin jen během pátku předváděl na trzích přímo artistickou volatilitu, když se během dne obchodoval za ceny od 9 700 do 11 tisíc dolarů.

Živelný růst bitcoinu nicméně jiné ekonomy vede k opačným závěrům. Michael Novogratz, bývalý manažer hedgeového fondu Fortress, naopak začátkem týdne pro televizi CNBC předpověděl, že ke konci příštího roku by se bitcoin mohl snadno pohybovat na čtyřnásobku současné úrovně, tedy kolem čtyřiceti tisíc dolarů. Novogratz nicméně jedním dechem dodává, že bitcoin může být největší bublinou současné generace investorů. Sám ovšem v současnosti zakládá fond, který právě na bitcoiny sází.

Chcete se lépe vyznat (nejen) ve světě bitcoinu? Plánujete investice? Ptejte se v investiční poradně E15 Premium evangelisty kryptoměn Karla Fillnera >>>
Karel Fillner: Arbitráže na burze přenechte robotům

"Růst hodnoty bitcoinu je pokračováním dlouhodobého trendu, který byl tažen spekulativní aktivitou v Japonsku a také institucionálními investory, kteří se připojili k trhu s kryptoměnami," vysvětluje šéf marketingu hongkongské burzy Gatecoin Thomas Glucksmann. Na investice do virtuální měny si podle něho zvykli velcí hráči a posouvají tak jeho ceny řádově výše. Spirála, která se tím roztáčí, může být pro bitcoin ještě dlouho růstovým faktorem.

Už dříve si naopak do bitcoinu kopnul šéf JPMorgan Jamie Dimon s tím, že jde jednoduše o podvod. Konkurenční a obdobně legendární banka Goldman Sachs na bitcoinu naopak plánuje postavit byznys. Kde je prý poptávka, tam musí rychle přispěchat i nabídka. V prosinci plánuje spustit obchodování s deriváty bitcoinu i největší komoditní burza světa CME.

„Historie nás naučila mnohému, v časech bublin se vždy ozývají hlasy, že nyní je to přece jiné. Za mě tedy děkuji, nechci. Raději se zařadím do zástupu dinosaurů na Wall Street čekajících na pád bitcoinového meteoru a budu se dál držet osvědčených firem, které generují skutečnou hodnotu,“ přispívá do rozpolceného světa postojů vůči kryptoměnám svým skeptickým pohledem analytička ČSOB Asset management Michaela Toperczerová.

Kam půjde cena bitcoinu? Kryptoměna dostala povolení k proniknutí na derivátovou burzu
Bitcoin a blesková finanční smrt
Karel Fillner: Bitcoin a bublina? Jako uchovatel hodnoty je jen těžko překonatelný
Daniel Drahotský: Bitcoin může skončit stejně jako tulipánové cibulky v 17. století
Spory o bitcoin: kryptoměnu zkoušejí ovládnout velcí hráči

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud