Burzy v Asii šly loni dolů. Letos je čekají změny | E15.cz

Burzy v Asii šly loni dolů. Letos je čekají změny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loňský rok se pro asijské akciové trhy změnil ve skluzavku – propadly se burzy v Číně, Japonsku a Indii. V plusu skončily jen čtyři výjimky. Nadcházející rok slibuje změny na dvou velkých trzích: v Číně a Indii. Obě ekonomiky chtějí na burzy přilákat zahraniční investory. Každá jinak.

Vláda v Dillí se rozhodla dovolit nákup akcií indických firem individuálním zahraničním investorům. Akcie tam totiž směly nakupovat jen instituce. Individuální kupci budou moci od půlky ledna koupit až pět procent firmy. Celkový počet akcií držených cizinci však nebude moci přesáhnout deset procent.

Indická vláda si od těchto kroků slibuje příliv kapitálu na zalepení rozpočtového deficitu, který se pohybuje kolem tří procent. Chce ale především získat zpět ztracenou důvěru zahraničních investorů. Rekordní přítoky peněz z roku 2010 se totiž loni změnily v odtoky, když se investoři začali akcií zbavovat.

Své peníze začali stahovat poté, co se výhled růstu Indie snížil pod sedm procent a také kvůli problémům se získáním povolení. Celkově loni skončil index indické burzy BSE Sensex v minusu 25 procent, což ho činí jedním z nejhorších na světě.

S tímto výsledkem však není Indie zdaleka sama, akciové trhy padaly strmě dolů skoro v celé Asii. Výraznou výjimkou se stalo Mongolsko, kde index MSE Top 20 stoupl o neuvěřitelných čtyřicet procent. Rychleji než mongolské akcie rostly na světě jen podíly venezuelských firem. Země za to vděčí hlavně nerostnému bohatství. Rostly ještě burzy v Malajsii, Indonésii a na Filipínách.

Meziroční vývoj asijských burz Autor: E15

Klesaly i čínské trhy v Šanghaji a Hongkongu. Největším čínským skokanem dolů byl mléčný výrobce Mengniu, jehož kauza s otráveným mlékem stála 31 procent hodnoty. Značný propad postihl po smrtelné nehodě také čínské železnice.

Čína se pro letošek rozhodla změnit prioritní sektory, které všemožně podporuje. Sníží podporu automobilového průmyslu, ale zvýší podporu „chytrých“ odvětví, jako jsou obnovitelné zdroje. Tato opatření ukazují snahu Pekingu přeorientovat svůj hospodářský rozvoj z kvantity na kvalitu.

Výrazný propad zažily také japonské akcie – index tokijské burzy Nikkei klesl za uplynulých dvanáct měsíců o sedmnáct procent. Z velké míry za to mohlo zemětřesení, které smetlo japonský průmysl a poslalo cenné papíry firem, jako je Toyota, dolů o rekordní čísla.

Zdaleka největší ztráta – a nejen na asijské poměry – postihla společnost Tokyo Electric Power Company, majitele jaderné elektrárny ve Fukušimě. Od havárie ztratila 91 procent hodnoty.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah