Burzy v USA prudce poklesly, investoři vyprodávali akcie technologických firem | E15.cz

Burzy v USA prudce poklesly, investoři vyprodávali akcie technologických firem

Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie ve Spojených státech prudce oslabily, hlavní indexy odepsaly více než tři procenta a zaznamenaly nejvyšší denní propad za několik měsíců. Investoři se zbavovali růstových titulů v čele s technologickými společnostmi, kde byly ztráty ještě výraznější. K výprodeji přispěl růst výnosů amerických státních dluhopisů na mnohaletá maxima a také obavy o další vývoj obchodní politiky prezidenta Donalda Trumpa. Kromě americké burzy ztrácejí i ty asijské. Tokijská nebo hongkongská burza klesají o více než tři procenta.

Dow Jonesův index odepsal 3,15 procenta na 25 598,74 bodu, zatímco širší index S&P 500 klesl o 3,29 procenta na 2785,67 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil dokonce 4,08 procenta a obchodní den uzavřel na hodnotě 7422,04 bodu.

Nejvyšší ztráty zaznamenaly technologie v čele se společnostmi Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google. Od začátku měsíce již technologické firmy klesly o téměř šest procent, což je jejich nejvýraznější ztráta od srpna 2015. Následovaly energetické firmy, což je reakce na hurikán Michael, kvůli němuž byla omezena těžba ropy v části Mexického zálivu.

"Trhy ovšem také zneklidňuje celosvětový posun od extrémně a nekonvenčně uvolněné měnové politiky, která byla příznačná prakticky po celé uplynulé desetiletí. Tento ústup „diriguje“ americká centrální banka, která postupně utahuje šrouby měnové politiky, takže trhy si musí odvykat droze levných peněz," uvádí analytik společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Vývoj indexu Dow Jones:

Ztrácely ale také akcie výrobců luxusních doplňků, jako je Tiffany, Michael Kors a Tapestry, kde zapůsobily obavy ze snížení poptávky z Číny v důsledku přísnějších celních kontrol.

"Obava trhů, že přísnější kontroly na čínských hranicích oslabí poptávku po luxusním zboží, a tím i zisky příslušných firem, včera způsobila nejhlubší pád akcií LVHM od roku 2009," dodává Kovanda.

Reportér CNBC ale na twitteru citoval jednoho z úředníků Bílého domu, podle kterého je dnešní propad jen technickou korekcí po prudkém růstu. Trh je jinak zdravý a americká ekonomika zůstává silná, řekl. O propadu na burze byl podle CNBC informován i prezident Trump.

Všechny tři americké indexy se v období od 30. srpna do 3. října dostaly na nové rekordy, a to navzdory eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou. Nejnovější varování Mezinárodního měnového fondu (MMF) ohledně zpomalení růstu globální ekonomiky, na kterou může mít negativní dopad růst cel, ale zasáhlo důvěru v akciový trh, poznamenala agentura Reuters.

Jednotná evropská měna euro dnes na devizovém trhu posílila, zejména díky naději na brzké uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Ze stejného důvodu zpevnila i britská libra. Růst eura však částečně zbrzdily obavy o udržitelnost italských veřejných financí. Dolar naopak oslabil ke koši měn, přestože výnosy dluhopisů americké vlády se drží na mnohaletých maximech.

Euro vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta na 1,1517 dolaru, k japonskému jenu ale o 0,3 procenta oslabilo a sestoupilo na 129,49 jenů. Dolar k jenu klesl o půl procenta na 112,43 jenů. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,1 procenta na 95,55 bodu.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery