Bývalí akcionáři Twitteru žalují Muska, pozdním oznámením svých nákupů měl výrazně ušetřit

Elon Musk čelí žalobě kvůli nákupům akcií Twitteru

Elon Musk čelí žalobě kvůli nákupům akcií Twitteru Zdroj: ČTK / AP / Patrick Pleul

Bývalí akcionáři společnosti Twitter. žalují Elona Muska, podle nich oznámil nákup akcií Twitteru později, než mu ukládá zákon. Tvrdí, že kvůli tomu, že příliš dlouho čekal se zveřejněním koupě podílu 9,1 procenta akcií, je připravil o peníze a sám mohl další akcie nakupovat za nižší ceny, píše agentura Reuters.

Americký zákon o cenných papírech vyžaduje, aby investoři oznámili koupi pěti procent akcií firmy do deseti dnů od uskutečnění nákupu. To by v případě Muska bylo do 24. března. Musk však zveřejnil informaci až 4. dubna.

V hromadné žalobě akcionáři uvádějí, že Musk, který je šéfem výrobce elektromobilů Tesla, učinil značně nepravdivá a zavádějící prohlášení a opomenutí, když do 24. března neoznámil svoji investici, jak vyžadují zákony. Bývalí akcionáři v čele s Markem Rasellou uvádějí, že opožděné zveřejní umožnilo Muskovi koupit více akcií Twitteru za nižší ceny a oni zároveň přišli o peníze, když prodali své akcie za „uměle snížené“ ceny. Žaloba požaduje blíže nespecifikované odškodnění a náhradu škody.

Akcie Twitteru vzrostly 4. dubna o 27 procent poté, co Musk zveřejnil svůj podíl. Investoři považovali nákup akcií Muskem, nejbohatším člověkem světa, za vyjádření důvěry v Twitter.

Rasella uvedl, že v období od 25. do 29. března prodal 35 akcií Twitteru za 1373 dolarů, tedy za průměrnou cenu 39,23 dolaru za akcii. Po Muskově oznámení cena akcií stoupla až na 49,97 dolaru.

Společnost Twitter 5. dubna oznámila, že Musk se stane členem její správní rady. Tento týden ale Musk uvedl, že se rozhodl do ní nevstoupit. Tím, že se nestane členem správní rady, může dále nakupovat akcie bez omezení. V případě, že by se členem stal, mohl by zvýšit svůj podíl jen na 14,9 procenta.

Někteří analytici se domnívají, že Musk by mohl Twitter přimět ke změnám. Případně by mohl podat nevyžádanou nabídku na koupi společnosti. Musk utratil za podíl zhruba 2,6 miliardy dolarů.

Musk je hojným uživatelem twitteru. Na této síti působí od roku 2009 a sleduje ho zde více než 80 milionů lidí. Jeho příspěvky jsou často citované v médiích a nezřídka budí kontroverze. Sociální síť využil k několika oznámením, včetně zprávy o privátní transakci Tesly, kvůli které se dostal pod kontrolu regulačních orgánů. Také ale otevřeně zpochybnil oddanost Twitteru svobodě projevu a prvnímu dodatku americké ústavy.