Cena ropy Brent spadla na téměř dvanáctileté minimum pod 33 dolarů | E15.cz

Cena ropy Brent spadla na téměř dvanáctileté minimum pod 33 dolarů

Ropné zařízení firmy Anadarko v americkém Texasu
Ropné zařízení firmy Anadarko v americkém Texasu
• 
ZDROJ: Anadarko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v hlubokém propadu, severomořský Brent v průběhu obchodování v Asii odepsal více než pět procenta a dostal se na 32,16 dolaru za barel. To je nejnižší cena od dubna 2004. Ceny tlačí dolů přetrvávající převis nabídky nad poptávkou a rovněž turbulence na finančních trzích zejména v Asii, kde prudce klesají ceny čínských akcií.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila také o více než pět procent a dostala se na 32,10 amerického dolaru za barel. To je nejnižší cena od prosince 2003. Za poklesem jsou podle analytiků především rostoucí zásoby ropných produktů ve Spojených státech.

Ceny ropy West Texas Intermediate

Hlavní index čínských akcií CSI 300 dnes asi čtvrt hodiny po začátku seance odepsal více než sedm procent, takže obchodování bylo automaticky po zbytek dne zastaveno. Stalo se to už podruhé v tomto týdnu. Čínský jüan se pak vůči dolaru propadl nejníže od února 2011. Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

Shanghai Shenzhen Csi 300 Zdroj:ieconomics.com

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzinu v USA minulý týden stouply o 10,6 milionu barelů. To představuje nejvýraznější nárůst od roku 1993. Světové ceny ropy kvůli převisu nabídky nad poptávku již od června 2014 klesly zhruba o 70 procent. To způsobuje velké problémy nejen ropným společnostem samotným, ale i zemím, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje této strategické suroviny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah