Ceny komodit vyletěly na devítileté maximum. Inflace může hodně překvapit

Počasí poškodilo úrodu pšenice ve světě, což se odrazilo v jejím zdražení.

Počasí poškodilo úrodu pšenice ve světě, což se odrazilo v jejím zdražení. Zdroj: profimedia.cz

Cena mědi letí prudce vzhůru kvůli očekávanému růstu průmyslu.
Oživení světové ekonomiky zdražuje železnou rudu.
Počasí poškodilo úrodu pšenice ve světě, což se odrazilo v jejím zdražení.
4
Fotogalerie

Komodity od kovů přes zlato až po obiloviny zažívají letos nebývalý boom. Například cena mědi se vyšplhala na devítileté maximum, pšenice je nejdražší od února 2013 a rekordně drahé jsou palladium, rhodium nebo železná ruda.

„Ceny komodit jsou nejvyšší od podzimu 2012,“ upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ukazatel The Bloomberg Commodity Spot Index sledující vývoj cen nejdůležitějších komodit se totiž letos zvýšil o téměř sedmnáct procent, když ve středu uzavřel na hodnotě zhruba 463.

„Rostou zejména ceny průmyslových kovů a sektor obilovin,“ dodává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Kovy podle něj táhne nahoru obnovená průmyslová produkce, které nestačí těžba. Příkladem je zdražování mědi či železné rudy, které profitují ze stimulačních programů vlád a jejich snah o snížení produkce skleníkových plynů a rovněž z otevření ekonomik po zvládnutí pandemie.

Konkrétně cena mědi vyletěla v posledních dnech těsně pod deset tisíc dolarů za tunu, nejvýše od března 2011 a jen kousek od rekordního maxima 10 190 dolarů v únoru 2011. „Měď patří mezi takzvané zelené či ekologické kovy, u nichž se v nadcházejících letech očekává značný růst poptávky spojený s rostoucím tempem zelené transformace a dekarbonizace,“ zdůrazňuje Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

Klíčové komodity tak začínají překonávat či dorovnávat rekordy z poloviny první dekády druhého tisíciletí, kdy jejich ceny zažívaly takzvaný supercyklus. Při něm se ceny komodit během dekády pohybují nad dlouhodobým trendem. Ve zmiňovaném desetiletí je táhla vzhůru zejména poptávka z Číny, která potřebovala kovy a další komodity na stavbu infrastruktury potřebné pro olympijské hry v roce 2008.

Nerostou totiž jen kovy, ale rovněž obiloviny, jejichž cena se dostala na nové osmileté maximum. Zdražuje pšenice, kukuřice, ale i sójové boby. „Očekávaná úroda v USA a Jižní Americe je nižší. Kvůli nedostatku lidí na farmách nebyl velký osev,“ doplňuje Tomčiak.

To však není jediný faktor. Ceny produktů zemědělské výroby včetně obilovin táhne vzhůru poptávka z Číny, která potřebuje krmivo pro obnovu chovů prasat, jež byly přede dvěma lety zasaženy prasečím morem. Podle Hansena pak rekordní ochlazení způsobilo odložení setby v USA a někde také spálilo ozimou pšenici. „A jako by to nestačilo, Brazílie hlásí horší úrodu kvůli suchu,“ líčí Hansen.

Zdražování surovin ale může vyvolat tlak na ceny zboží a služeb pro spotřebitele. Společnosti jako Procter & Gamble a Chipotle Mexican Grill už chtějí zvýšené náklady přenést na spotřebitele.

Podobné kroky ovšem zpochybňují tvrzení centrálních bankéřů, že případný skok v inflaci bude dočasný. „Snaží se uklidňovat veřejnost, že budou mít inflaci pod kontrolou. Je to mediální hra,“ uvádí Kovanda a pokračuje: „Inflace může ještě hodně překvapit.“

Komoditní rekordy

  • Cena palladia se včera pohybovala okolo rekordních 2960 dolarů za trojskou unci. Způsobuje to očekávání, že nabídka nebude stačit na pokrytí zvýšené poptávky automobilek. Pokud si palladium letošní zisky okolo dvaceti procent udrží, bude to už páté roční zdražení v řadě.
  • Iridium letos poráží cenovým růstem nejen komoditní rivaly, ale i bitcoin. Od začátku roku se cena kovu zvýšila o téměř 150 procent na 6300 dolarů za trojskou unci. Důvodem je narušení těžby již v minulém roce a rostoucí poptávka kvůli využití v obrazovkách elektronických zařízeních.
  • Cena rhodia letos vyletěla na rekordní hodnoty, když se unce prodává za více než 28 tisíc dolarů. Ještě na začátku loňského roku stála okolo šesti tisíc dolarů.
  • Tuna železné rudy se podle indexu The Platts Iron Ore dostala na rekordní hodnotu téměř 194 dolarů. Průmyslové kovy táhne k rekordům očekávané oživení největších ekonomik včetně čínské.
  • Jeden bušl pšenice (27,216 kilogramu) se na světových komoditních burzách prodává za 7,395 dolaru, což je nejvíce od února 2013. Cenu táhne vzhůru  poptávka z Číny a rovněž počasí, které poškodilo úrodu v USA a Brazílii.