Český Virtuse Energy dobyl čínský trh s emisemi

Čínský jüan (ilustrační foto)

Čínský jüan (ilustrační foto) Zdroj: CTK

V šachové partii o získání vlivu na rodící se trh s emisními povolenkami v Číně se české firmě Virtuse Energy povedl strategický tah. Po boku takových jmen jako BP, Shell či Vatenfall se stala jedním ze sedmi zahraničních obchodníků s povolenkami, kteří nyní mohou operovat na povolenkové burze v jihočínském Šen-čenu.

Čínská emisní burza (CEC) v Šen-čenu je první ze sedmi pilotních trhů s povolenkami v Číně, která působení zahraničních obchodníků povolila. Netají se ambicí být ústředním trhem pro budoucí celočínský systém obchodování s povolenkami, jehož spuštění se čeká v roce 2016.

V Šen-čenu dostávají firmy spadající pod regulaci emisí 33 milionů povolenek ročně. Na CEC se však zatím obchodují jen stovky až jednotky tisíc tun denně.

„Hlavním úkolem Virtuse a dalších zahraničních firem bude vytvořit na trhu likviditu a zajistit, že cena povolenek bude odpovídat realitě,“ vysvětluje jednatel a spolumajitel české firmy Jan Fousek. V nadcházejících týdnech budou obchodníci muset vykoupit od firem stovky tisíc povolenek a s nimi začít obchodovat na vlastní účet.

„Od firem bychom chtěli nakoupit povolenky zhruba na sto tisíc tun CO2. Kvůli tomu rozjedeme marketingovou kampaň a vytvoříme tým obchodníků. Můžeme těžit z dřívějšího kontaktu s ocelárnami, energetickými firmami či rafineriemi, kterým jsme radili, jak s povolenkami naložit,“ dodává Fousek.

Jakmile se obchodování na burze rozjede, přitáhne to pozornost čínských podniků, které povolenky budou potřebovat koupit nebo prodat. Obchody pak zprostředkují Virtuse a další obchodníci. Členství na CEC přijde Virtuse zhruba na čtyři tisíce dolarů plus roční poplatek okolo tří tisíc dolarů. Nejdražší bude vybudování obchodního týmu. Čínští obchodníci požadují stejnou mzdu jako jejich kolegové v západní Evropě.

Budoucí výnosy zatím Virtuse odhadovat nechce. „V tuto chvíli jde více o strategické rozhodnutí. Strčili jsme nohu do dveří, abychom se dostali i na celočínský trh,“ říká spolumajitel firmy. Tam teprve, na rozdíl od evropského trhu, který si už obchodníci mezi sebe rozdělili, číhá potenciál k výdělku.