Dopady brexitu? Pád libry, oslabení Německa, varují banky | E15.cz

Dopady brexitu? Pád libry, oslabení Německa, varují banky

Dvacetilibrové bankovky
Dvacetilibrové bankovky
• 
ZDROJ: Petr Kratochvil, Wikimedia Commons (CC0)

ČTK

Pokud se obyvatelé Británie v červnu rozhodnou pro odchod své země z Evropské unie, výsledkem by mohlo být prudké oslabení britské libry a pravděpodobně i zvýšení nezaměstnanosti. Uvedla to britská centrální banka, která tak zvýšila varování před ekonomickými dopady takzvaného brexitu. Před odchodem Británie z Evropské unie varuje i německá DZ Bank.

Devítičlenný výbor banky rovněž uvedl, že pokud bude výsledkem červnového referenda odchod Británie z evropského bloku, budou domácnosti a firmy pravděpodobně odkládat výdaje a investice. „Pravděpodobně se také bude dál znehodnocovat libra, možná velmi výrazně,“ uvedla banka ve své nejnovější prognóze. Tato kombinace vlivů by podle ní mohla vést k nižšímu hospodářskému růstu a podstatně vyšší inflaci.

Guvernér Mark Carney prohlásil, že banka se bude snažit kompenzovat případné negativní dopady na ekonomiku, zdůraznil ale, že měnová politika má své hranice.

„Měnová politika nemůže okamžitě vyvážit všechny vlivy takového šoku,“ řekl novinářům Carney, který už dříve brexit označil za největší domácí hrozbu pro finanční stabilitu Británie. Dnes uvedl, že odchod země z EU by mohl poškodit i světovou ekonomiku.

Britská měna by oslabila až o 20 procent

Centrální banka dnes rovněž snížila odhad letošního růstu britské ekonomiky na 2,0 procenta. Ještě v únoru předpokládala růst o 2,2 procenta. Podle analytiků to ukazuje, jak na ekonomiku už doléhá nejistota ohledně referenda. Britská vláda i mezinárodní organizace zveřejnily v posledních týdnech řadu zpráv, které upozorňovaly na rizika v případě brexitu.

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR tento týden uvedl, že pokud se Britové v referendu 23. června rozhodnou pro odchod z EU, jejich měna by bezprostředně po hlasování mohla oslabit až o 20 procent. Bývalý ředitel tohoto institutu Martin Weale je nyní členem měnového výboru centrální banky.

Voliči se podle průzkumů veřejného mínění domnívají, že britské ekonomice by se dařilo lépe, kdyby země zůstala členem bloku. Poměr sil mezi příznivci brexitu a jeho odpůrci ale zůstává vyrovnaný.

DZ Bank: Brexit by mohl podstatně oslabit německou ekonomiku

Odchod Británie z Evropské unie by mohl německou ekonomiku jen do konce příštího roku stát až 45 miliard eur (1,2 bilionu korun) a podstatně snížit její růst. Takzvaný brexit by pravděpodobně také značně zasáhl vývoz z Německa. V dnešní studii to uvedla německá DZ Bank.

„Pro německou ekonomiku je v sázce hodně, protože Británie je jedním z jejích nejdůležitějších obchodních partnerů,“ uvedla ke zprávě ekonomka DZ Bank Monika Bovenová.

Kdyby se Britové rozhodli pro nezávislost na Bruselu, německá ekonomika by podle Bovenové začala pociťovat dopady už ve druhém pololetí tohoto roku. V takovém případě by letos největší evropská ekonomika stoupla o 1,4 procenta, zatímco bez brexitu DZ Bank odhaduje růst na 1,8 procenta. Příští rok by pak tempo růstu mohlo sestoupit na pouhého půl procenta proti nynější prognóze 1,7 procenta.

„V našem krizovém scénáři dokonce očekáváme, že na přelomu roku by Německo mohlo zažít mírnou recesi,“ citovala Bovenovou agentura Reuters. Německá vláda předpovídá na letošní rok opakování loňského růstu tempem 1,7 procenta a napřesrok čeká zpomalení na 1,5 procenta. Vláda prognózy pro případ brexitu nevydala.

Vývoz z Německa do Británie loni vzrostl o téměř 13 procent na rekordních takřka 90 miliard eur. Více Německo vyvezlo jen do USA a do Francie. Rostoucí britský trh pomohl německé ekonomice v době, kdy její celkový export kvůli útlumu globální ekonomiky oslaboval, uvedla Bovenová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.