Euro je nejslabší od loňského podzimu, výprodej odnesla také koruna | E15.cz

Euro je nejslabší od loňského podzimu, výprodej odnesla také koruna

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

pez

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Navzdory stále častějším prohlášením evropských politiků, že se ekonomika starého kontinentu zvedá, společná evropská měna letos zatím spíše padá. Euro se kvůli obavám o ekonomické oživené a přetrvávajícímu geopolitickému napětí na východní hranici osmadvacítky dostalo vůči americkému dolaru na devítiměsíční minimum.

Tento týden euro přidusil nečekaný pád německých průmyslových objednávek a pád Itálie, třetí největší ekonomiky eurozóny, zpět do recese. Společná měna na páru s dolarem atakuje hranici 1,33 dolaru za euro, kde se naposledy pohybovala loni v listopadu. Ještě v květnu se za euro dalo koupit téměř 1,4 dolaru.

„Trend italských dat určitě zůstane v centru obav ECB,“ řekl agentuře Bloomberg Roger Hallam, šéf obchodování s měnami v JPMorgan Asset Management. „Evropská data byla poslední dobou ve srovnání se Spojenými státy slabší a eskalující politické napětí má větší negativní vliv na euro než na dolar.“

Kurz eura a koruny k dolaru v posledních dvou letech


Výprodej „východoevropských“ měn v souvislosti s obavami z ruské intervence na Ukrajině odnesli krom ukrajinské hřivny také české koruna a maďarský forint, protože zahraniční investoři mají tendenci celý region házet do jednoho pytle.

Zvlášť když je varoval měnový analytik americké Citi: „Střední Evropa je velmi závislá na ruském plynu a vývozu do Ruska. Sankce na import do Ruska by mohly mít silnější dopad na Polsko, Českou republiku a Maďarsko.“ Koruna se na páru eurem dostala již přes 28 korun, vůči dolaru na 21 korun a jedna libra již stojí přes 35 korun.

Dluhová krize zapomenuta? Eurozóna se tak tváří

Autor: pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah